Sigfox: dane w zasięgu ręki

  • Materiał partnera
opublikowano: 08-05-2018, 14:57
aktualizacja: 08-05-2018, 15:02

Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) to szybko rozwijający się ekosystem firm partnerskich tworzących świat wypełniony przedmiotami komunikującymi się i wymieniającymi codziennie miliardy wiadomości.

Dane zebrane z naszego otoczenia pozwalają firmom na rzetelne podejmowania decyzji w obszarze optymalizacji procesów, obniżki kosztów, zwiększenia sprzedaży i tworzenia nowych źródeł przychodów. Internet Rzeczy to szansa dla wszystkich firm, zarówno niewielkich startupów, jak i globalnych korporacji, na uzyskanie przewagi konkurencyjnej w swojej branży.

Sigfox jest globalną firmą założona w 2009 roku we Francji przez Ludovica Le Moana i Christophe'a Fourteta, której celem jest stworzenie pierwszej sieci IoT obejmującej swoim zasięgiem cały glob. Sieć Sigfox jest obecna w 45 krajach, obejmując swoim zasięgiem ok. 803 milionów osób na obszarze 3,8 mln km2. Celem Sigfox na rok 2018 jest rozszerzenie sieci na 60 krajów i dotarcie do 1 miliarda ludzi.

Jedna sieć, trzy filary

Firma Sigfox od zawsze postępowała w myśl zasady „zachować prostotę”. Kluczem do sukcesu jest opracowana przez Sigfox przełomowa technologia umożliwiająca przesyłanie i odbieranie danych bez konieczności wykorzystywania złożonej i kosztownej infrastruktury telekomunikacyjnej. Pozwala to na pokonanie trzech głównych barier rozwoju – wysokich kosztów, wysokiego zużycia energii, i braku kompatybilności:

Najniższe zużycie energii:
Dzięki technologii Sigfox czujniki nie potrzebują drogich baterii i nie wymagają obsługi. Już dziś istnieje możliwość pozyskiwania energii z wielu źródeł - światła słonecznego, wiatru, fal elektromagnetycznych. Prostota naszej technologii oznacza, że możemy zapewnić najlepsze parametry użytkowe przy bardzo niskich kosztach, a w przyszłości pozwoli wyeliminować konieczność wymiany lub ładowania baterii - urządzenia będą same generowały energię.

Najniższy koszt:
Koszt i stopień komplikacji podzespołów elektronicznych niezbędnych do podłączenia urządzeń jest systematycznie obniżany. Sigfox ma obecnie w swoim ekosystemie partnerów dostarczających moduły komunikacyjne w cenach zaczynających się od 2 USD (a więc kilkukrotnie mniej niż w przypadku innych technologii). Dodatkowo, podczas IoT World Expo we wrześniu 2017 Sigfox zapowiedział wprowadzenie nowej, uproszczonej usługi wymiany informacji, dzięki której za pomocą komponentu elektronicznego kosztującego ok. 20 centów można będzie komunikować się z urządzeniem.

Komplementarność:
Zastosowanie Sigfox równolegle z innymi bezprzewodowymi technologiami jak Bluetooth, GPS, 2G/3G/4G oraz WiFi może w ogromnym stopniu usprawnić modele biznesowe i polepszyć doświadczenie użytkownika. Stosowanie zarówno technologii Sigfox, jak i standardowej technologii komórkowej w tym samym urządzeniu IoT zwiększa bezpieczeństwo, niezawodność (kopie zapasowe i wykrywanie usterek) oraz skuteczność systemów przeciwzakłóceniowych.

Łącznie z ekosystemem firm partnerskich opracowujących i oferujących urządzenia wykorzystujące sieć Sigfox, pomagamy firmom przyspieszyć transformację cyfrową, tworzyć nowe usługi oraz budować wartość dodaną dla swoich Klientów. Komercyjne wdrożenia rozwiązań opartych o sieć Sigfox realizowane są m.in. w logistyce, przemyśle, energetyce i mediach, handlu, rozwiązania dla domu, inteligentnych budynkach, sektorze publicznym, rolnictwie czy ubezpieczeniach.

Więcej informacji: www.sigfox.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu