SII: Analiza dot. Lotosu kontrowersyjna i do zbadania

DI
opublikowano: 24-11-2008, 14:52

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych z  niepokojem przyjęło kontrowersyjną rekomendację sprzedaży akcji Lotos z wyceną 0  zł przygotowaną przez Roberta Rethy  - analityka UniCredit.

Należy bowiem zauważyć, że jeszcze w lipcu 2008 r., czyli zaledwie 5 miesięcy temu analitycy Unicredit wyceniali jedną akcję Lotosu na 25 zł. Nagła i nieoczekiwana zmiana stanowiska Unicredit nie dość, że budzi kontrowersje, to poddaje wątpliwości wiarygodność działań analityków Unicredit.

Kontrowersje wywołują również treści zawarte w raporcie. Analityk Unicredit stwierdza w nim m.in., że nie jest w stanie w wiarygodny sposób wyznaczyć wartości akcji dla gdańskiej spółki. Pytanie więc dlaczego wyznaczana jest w takiej sytuacji wartość 0 zł? Analityk Unicredit stwierdza również, że widzi ponad 50-proc. prawdopodobieństwo, że Lotos może nie przetrwać w obecnej strukturze, wskazując jednocześnie, że w takiej sytuacji posiadacze akcji mogą stracić większość lub całość swoich pieniędzy. Ponadto Raport nie zawiera wycen przygotowanych m.in. na podstawie modelu DCF czy też analizy porównawczej.

Choć plan inwestycyjny Lotosu związany z „Programem 10+” wiąże się z wielomiliardowymi nakładami finansowymi, to trzeba zaznaczyć, że celem tego programu jest stworzenie nowej i zaawansowanej technologicznie instalacji, które pozwolą przede wszystkim na zwiększenie zdolności przerobowych ropy naftowej o 75 proc., z poziomu 6 mln ton do 10,5 mln ton rocznie. Nowoczesne technologie mają zapewnić spółce również wysoki poziom odsiarczania produktów ropopochodnych oraz zminimalizować wpływ na środowisko. Modernizacja i rozwój instalacji ma na celu optymalizację i wzrost efektywności Grupy Lotos.

Faktem jest jednak, że w celu wdrożenia projektu Lotos musiał otworzyć wielomiliardową linię kredytową, która będzie spłacana przez ponad 12 lat, a jej zabezpieczeniem będzie majątek spółki. Nie daje to jednak wciąż podstaw, by mówić z ponad 50-proc. prawdopodobieństwem o możliwości nieprzetrwania spółki.

Wdrażany plan inwestycyjny, choć jego celem jest poprawa efektywności funkcjonowania, a także zdynamizowanie rozwoju, zawsze może wiązać się z pewnym ryzykiem przeinwestowania i wynikającymi z tego negatywnymi konsekwencjami finansowymi. Przyszłość spółki, w kontekście realizowanych inwestycji w dużym stopniu będzie zależała jednak od kształtowania się cen ropy, czy też walut. W tym przypadku wciąż spodziewać można się jednak dużej zmienności i niepewności, której analitycy nie są w stanie precyzyjnie określić. W kontekście tak wielu niewiadomych, stwierdzenie sugerujące ponad 50-proc. prawdopodobieństwo możliwości nieprzetrwania spółki jest w naszej opinii przedwczesne i obarczone wysokim ryzykiem błędu.

Na podstawie zawartości raportu Lotosu za 3 kwartał bieżącego roku, w tym informacji zawartych w bilansie nie ma póki co przesłanek, by mówić o możliwym „bankructwie” spółki. Spadek wyniku netto Lotosu w 3 kwartale tłumaczyć można m.in. gwałtownymi, a zarazem negatywnymi z punktu widzenia Firmy zmianami cen ropy, a także wartości złotówki wobec EURO i USD.

W związku z powyższym Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych skieruje do Komisji Nadzoru Finansowego pismo z prośbą o jak najszybsze zbadanie i wyjaśnienie, czy w przypadku niniejszej rekomendacji nie doszło do manipulacji.
 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane