SII: to była manipulacja

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
opublikowano: 17-11-2008, 00:00

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych z dużym niepokojem śledziło wydarzenia z 12 listopada, które to media określiły mianem "fixingu cudów". Bardzo duży niepokój budzą liczne komentarze mówiące, że nie należy przykładać większej wagi do takich wydarzeń. Należy przy tym podkreślić, że do sytuacji, o której mowa, doszło już na naszym rynku (choć na mniejszą skalę). Publiczne przyzwolenie na takie praktyki, a także niewyjaśnione podobne sytuacje z lat poprzednich prowadzą do coraz odważniejszych i jednocześnie coraz bardziej kontrowersyjnych działań ze strony innych zachęconych tą sytuacją inwestorów (…).

WIG20 jest wyznacznikiem notowań kontraktów terminowych, które są jednymi z najpopularniejszych instrumentów na GPW. Drobni inwestorzy mają największy udział w obrotach na rynku terminowym. Przyzwolenie na podobne praktyki godzi więc w ich interesy, a także mocno podważa zaufanie do instytucji rynku kapitałowego (…). Należy również podkreślić, że gwałtowne i nieoczekiwane zmiany indeksu WIG20 mniejszych inwestorów mogą doprowadzić do bankructwa.

Stojąc na straży praw drobnych inwestorów, nie możemy się godzić na takie praktyki. Nie możemy godzić się również na publiczne akceptowanie i ignorowanie tych zdarzeń. Zwróciliśmy się do Komisji Nadzoru Finansowego o przyłożenie wszelkich starań, by jak najszybciej wskazała podmiot odpowiedzialny za to zdarzenie. SII oczekuje, że KNF opublikuje stosowny raport, w którym rynek będzie mógł poznać wszystkie szczegóły przedmiotowej sprawy, a także środki, jakie podjął urząd Komisji (…) Liczymy także, że w sytuacji wykazania manipulacji, która w naszej opinii miała w tym wypadku miejsce, winni zostaną ukarani. SII zwróciło się również do prezesa GPW z wnioskiem o zmianę regulacji, wskazując jednocześnie kilka sposobów na ograniczenie podobnych praktyk (…) Liczymy, że giełda nie potraktuje ostatniego wydarzenia w kategoriach incydentalnych.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Polecane