Sikorski chce wieloletniego planu modernizacji placówek dyplomatycznych

PAP, DI
opublikowano: 22-07-2009, 18:45

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował w  środę, że zwróci się do Rady Ministrów w sprawie wieloletniego planu modernizacji polskich placówek dyplomatycznych. Nie zdradził jednak, ile miałby kosztować taki plan.

"Będę prosił Radę Ministrów, aby przychyliła się do utworzenia programu wieloletniego (...) po to, aby standardy bezpieczeństwa i standardy użytkowe naszych budynków (placówek dyplomatycznych) wzrosły" - powiedział dziennikarzom we Lwowie Sikorski.

Wyjaśnił, że Polska potrzebuje nowej siedziby ambasady w Berlinie, a także wybudowania placówek w Mińsku i Kijowie, gdzie - jak to określił - nasi dyplomaci gnieżdżą się w byłych konsulatach ZSRR. "Wszędzie tam muszą to być budynki, które spełniają także NATO-wskie standardy bezpieczeństwa fizycznego i informatycznego" - zaznaczył.

Szef polskiej dyplomacji nie chciał powiedzieć, jaki może być koszt takiego przedsięwzięcia. Zaznaczył jednak, że nasz kraj wydaje na dyplomację najmniejszy procent swojego PKB z wszystkich państw UE. "Z takiego budżetu ja wielkiego planu inwestycyjnego nie jestem w stanie wykonać" - oświadczył.

Sikorski podkreślał, że inwestycje infrastrukturalne w MSZ są wyjątkowo zapóźnione. "Nie jesteśmy MSZ zachodniego państwa, gdzie od 200 lat spokojnie gromadzono dobrą substancję. Wszyscy wiemy, że czy to w Berlinie, czy w Moskwie, czy choćby tu (na Ukrainie - PAP) stan infrastruktury naszej dyplomacji jest zły" - powiedział.

Min. Sikorski obejrzał w środę budowę nowej siedziby konsulatu RP we Lwowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane