Sikorski: Dzięki stanowczej postawie odzyskaliśmy polskie mienie

PAP
opublikowano: 17-07-2009, 16:32

Zdaniem szefa MSZ Radosława Sikorskiego, dzięki solidnej pracy i stanowczej postawie rządu Donalda Tuska udało się wypowiedzieć Polsce porozumienie, na podstawie którego Rosjanie zajmowali część gruntów przekazanych w latach 70. Związkowi Radzieckiemu przez władze PRL.

W wyniku tej decyzji, Polska odzyskała cztery działki w Warszawie i okolicach, na których wybudowano trzy ośrodki techniczne zajmujące się w przeszłości handlem i obsługą radzieckich maszyn oraz osiedle mieszkaniowe, obecnie częściowo zamieszkałe przez osoby zatrudnione w ambasadzie Federacji Rosyjskiej.

"Polska przejmuje w tej chwili szereg działek po tzw. umowach o wymianie działek pomiędzy Polską a byłym Związkiem Radzieckim. Umowa nie została wtedy po stronie radzieckiej wykonana i wyciągnęliśmy z tego konsekwencje" - powiedział dziennikarzom w piątek Sikorski.

Dodał, że jest to kolejny przykład solidnej pracy i stanowczej postawy rządu w sprawach międzynarodowych. "Bywamy oskarżani w sprawach zagranicznych o jakąś miękkość, a wydaje mi się, że jest to jeden z tych przykładów, które pokazują, że nie pohukiwaniem tylko wykonaniem solidnej pracy i nieprowokacyjną, ale stanowczą postawą można osiągnąć to, o czym inne rządy mówiły, a my wykonaliśmy" - powiedział Sikorski.

Serwis internetowy newsweek.pl napisał w piątek, że to przełom w ciągnącym się od kilkunastu lat sporze o nieruchomości rosyjskie w Polsce. Rosjanie mieli u nas 19 działek użytkowanych na mocy umów dwustronnych, a Polska w Rosji - 5. Ów dysparytet bezskutecznie usiłowały zlikwidować kolejne rządy. Sytuację utrudniał niejasny stan prawny wielu nieruchomości.

Strona polska powołała Międzyresortowy Zespół do spraw Mienia Skarbu Państwa, któremu udało się ustalić, że gra toczy się o grunty obejmujące łącznie powierzchnię blisko 200 tysięcy metrów kwadratowych, z czego połowa położona była w kluczowych punktach Warszawy. Dopiero w zeszłym roku polski rząd zdecydował się na bardziej radykalny krok i część umów wypowiedział. Okres wypowiedzenia minął 27 czerwca.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane