Sikorski o "tarczy": nie odmawiamy rozmów

opublikowano: 25-01-2007, 16:55

Minister obrony narodowej Radosław Sikorski powiedział, że Polska nie odmówi negocjacji w sprawie amerykańskiego systemu przeciwrakietowego - tzw. tarczy antyrakietowej - a wynik rozmów jest sprawą otwartą.

Minister obrony narodowej Radosław Sikorski powiedział, że Polska nie odmówi negocjacji w sprawie amerykańskiego systemu przeciwrakietowego - tzw. tarczy antyrakietowej - a wynik rozmów jest sprawą otwartą.

"Gdy poważny sojusznik prosi o rozmowy, naturalnie nie odmawiamy, ale to w żaden sposób nie determinuje ich rezultatu" - powiedział w czwartek dziennikarzom Sikorski. Podkreślił, że na razie jest tylko zapowiedź negocjacji i że nie można ujawniać stanowiska przed rozpoczęciem rozmów. "Negocjacje, jak powiedział pan premier, będą bardzo konkretne" - dodał.

Minister zaznaczył, że Polska jest poważnym sojusznikiem, a Stany Zjednoczone są najpoważniejszym partnerem naszego kraju w dziedzinie bezpieczeństwa.

Według szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysława Stasiaka "w tej sprawie (tarczy antyrakietowej - PAP) obie strony - polska i amerykańska - stają przed pewną szansą". "Na pewno będą rozmowy, by tę szansę wykorzystać, by podnieść poziom naszego bezpieczeństwa" - dodał.

W ubiegłym tygodniu USA zaproponowały Czechom ulokowanie na ich terytorium bazy radarowej systemu NMD nazywanego tarczą antyrakietową. W Polsce miałaby zostać ulokowana baza rakiet przechwytujących, uzupełniająca dwie bazy zlokalizowane na Alasce i w Kalifornii. Zadaniem "tarczy" ma być przechwytywanie pocisków, odpalanych z Bliskiego lub dalekiego Wschodu na terytorium Stanów Zjednoczonych.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane