Sikorski rozmawiał z amerykańskimi senatorami o Afganistanie i tarczy

PAP
opublikowano: 21-08-2008, 14:12

O sytuacji w Afganistanie oraz amerykańskiej tarczy antyrakietowej rozmawiał w czwartek w Warszawie szef dyplomacji Radosław Sikorski z amerykańskimi senatorami Josephem Liebermannem i  Lyndseyem Grahamem.

Liebermann jest senatorem niezależnym, zaś Graham reprezentuje Demokratów.

W środę w Warszawie Sikorski i amerykańska sekretarz stanu podpisali umowę o instalacji elementów amerykańskiej tarczy w Polsce. Jednak sądząc z reakcji Kongresu USA, uzyskanie funduszy na jej budowę będzie jeszcze przedmiotem sporów na Kapitolu, ponieważ dominujący tam Demokraci nadal mają wątpliwości, czy projektowany system będzie technicznie sprawny.

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski powiedział w czwartek PAP, że senatorowie zapewnili Sikorskiego, że będą czynili starania, aby umieścić tarczę w ustawie budżetowej. Jak relacjonował, senatorowie dyskutowali z ministrem o stanowisku Demokratów w odniesieniu do tarczy.

Paszkowski podkreślił, że rozmowa w dużej mierze była poświęcona sytuacji w Afganistanie, szczególnie w ostatnich dniach. W środę wieczorem do Polski dotarła informacja, że w Afganistanie zginęło trzech polskich żołnierzy, a jeden został ciężko ranny. Dzień wcześniej dziesięciu żołnierzy francuskich zostało zabitych przez talibów.

Rzecznik MSZ poinformował, że na początku spotkania senatorowie wyrazili ubolewanie i złożyli kondolencje ministrowi z powodu śmierci polskich żołnierzy.

Paszkowski podkreślił, że minister rozmawiał z senatorami o konieczności podniesienia stopnia efektywności działań militarnych, jak i pomocy cywilnej w Afganistanie.

Rozmowa dotyczyła także kwestii sojusznicznych, również w kontekście podpisania w środę polsko-amerykańskiej deklaracji politycznej, a także sytuacji w Gruzji.

Jak poinformował rzecznik, Sikorski zdał relację senatorom z ostatnich posiedzeń unijnych, m.in. konkluzji z niedawnego spotkania ministrów spraw zagranicznych dotyczącego konfliktu zbrojnego między Rosją a Gruzją. W rozmowie poruszono również kwestię bezpieczeństwa energetycznego.

Senatorowie pytali ministra, co mogliby zrobić dla relacji polsko- amerykańskich, a także relacji z Ukrainą.

W środę demokratyczna przewodnicząca podkomisji w Izbie Reprezentantów nadzorującej programy obrony antyrakietowej, Helen Tauscher, poparła umowę zawartą w Warszawie, ale dała do zrozumienia, że jej partia będzie domagała się potwierdzenia niezawodności tarczy, zanim zgodzi się na przydzielenie rządowi funduszy na budowę.

Tymczasem republikański kongresman Mark Kirk ze stanu Illinois po podpisaniu porozumienia zapowiedział, że zgłosi poprawkę do ustawy o budżecie Pentagonu, która ma przywrócić fundusze na tarczę, zablokowane przez Demokratów.

W maju demokratyczni politycy w Kongresie obcięli ponad 300 milionów dolarów na budowę tarczy w Polsce.

Administracja prezydenta Busha zwróciła się do Kongresu o przyznanie jej w sumie 712 mln dolarów - na budowę baz w Polsce i Czechach oraz zakup części do rakiet przechwytujących.

Paszkowski poinformował, że pod koniec spotkania rozmawiano krótko o ustawie reprywatyzacyjnej. Jak mówił rzecznik, Sikorski zdał relację z postępu prac nad nią. Zapewnił też senatorów, że projekt ustawy w ogólnym zarysie został już sporządzony i wszystko wskazuje na to, że prace nad ustawą w nieodległej przyszłości się zakończą.

W lipcu premier Donald Tusk zapowiedział, że we wrześniu projekt ustawy trafi pod obrady rządu, a w październiku do Sejmu. Projektowana ustawa reprywatyzacyjna, przewidująca zwrot części upaństwowionego po wojnie mienia, ma dotyczyć lat 1944-1962. Przewidywany zwrot wartości utraconego mienia to 15-20 proc.

Reprywatyzacja ma obejmować obywateli polskich, których mienie zostało znacjonalizowane oraz spadkobierców na prawie polskim. Polacy, którzy utracili obywatelstwo, ponieważ kolaborowali z hitlerowcami, nie mogą liczyć na zwrot majątku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sikorski rozmawiał z amerykańskimi senatorami o Afganistanie i tarczy