Sikorski: UE powinna integrować się w dziedzinie energetyki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-05-2006, 16:39

UE powinna integrować się w dziedzinie energetyki; bezpieczeństwo energetyczne jest dziś częścią składową bezpieczeństwa narodowego - powiedział w środę minister obrony narodowej Radosław Sikorski, pytany o krytykę jaką wzbudziła jego wypowiedź dotycząca Gazociągu Północnego.

UE powinna integrować się w dziedzinie energetyki; bezpieczeństwo energetyczne jest dziś częścią składową bezpieczeństwa narodowego - powiedział w środę minister obrony narodowej Radosław Sikorski, pytany o krytykę jaką wzbudziła jego wypowiedź dotycząca Gazociągu Północnego.     

    "Sądzę, że są takie rozwiązania prawne, infrastrukturalne i finansowe, które mogą doprowadzić do tego, że będziemy kupować więcej energii od naszych sąsiadów, ale to nie będzie doprowadzało ani do monopoli, ani do szantaży, ani do nerwowości po stronie byłych krajów ujarzmionych" - powiedział dziennikarzom Sikorski.

    Dodał również, że "bardzo solidaryzuje się" z wypowiedzią prezydenta Niemiec Horsta Koehlera z okazji 25. rocznicy "Solidarności", który powiedział, "że już nigdy demokratyczne Niemcy nad polskimi głowami nie będą się z nikim dogadywać".

    Minister zapowiedział też, że w najbliższych tygodniach można spodziewać się inicjatyw podległego mu resortu, związanych z dywersyfikacją źródeł energii. "Każda inicjatywa sektora prywatnego, firm, która będzie zmierzała do tego, by cywilne pojazdy MON mogły być napędzane na alternatywne źródła energii, będzie przeze mnie rozważana z największą uwagą" - powiedział. 

     Sikorski poświęcił dziennikarzom kilka minut, tuż po uroczystości otwarcia Izby Pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego.   

    W niedzielę w Brukseli minister skrytykował Niemcy za brak solidarności z innymi krajami UE, czego przejawem ma być porozumienie z Rosją w sprawie budowy Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku. W cytowanej przez Reutera wypowiedzi dla prasy Sikorski powiedział, że "Polska jest szczególnie wrażliwa na punkcie korytarzy i porozumień ponad naszymi głowami". "To była tradycja Locarno, to jest tradycja paktu Ribbentrop-Mołotow. To był XX wiek. Nie chcemy powtórek" - dodał. 

    Ta wypowiedź wzbudziła krytykę niemieckich polityków i mediów. Przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych niemieckiego Bundestagu Ruprecht Polenz (CDU) podkreślił, że "tego rodzaju absurdalne porównania są szkodliwe dla niemiecko-polskich stosunków".

    Hans-Ulrich Klose z SPD powiedział, że Sikorski powinien "przemyśleć swoje słowa i jak najszybciej je wycofać". Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" napisał natomiast, że krytyczne wobec Niemiec oraz niemiecko-rosyjskiego gazociągu wystąpienie Sikorskiego może być przejawem jego zabiegów o stanowisko ministra spraw zagranicznych.

    Do wypowiedzi ministra krytycznie odniósł się też rzecznik Komisji Europejskiej Johannes Laitenberger. "Użyty język nie jest ani pomocny (w szukaniu porozumienia), ani adekwatny" - powiedział.

    Krytyczne stanowisko polskiego ministra podzielił jednak we wtorek litewski minister obrony Gediminas Kirkilas. "Decyzja, która wyklucza państwa regionu bałtyckiego, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zarówno Rosja, jak i Niemcy powinny prowadzić konsultacje z republikami bałtyckimi i z Polską" - powiedział. "Być może metafora Sikorskiego była nieco za mocna, lecz odzwierciedlała precyzyjnie problem" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Sikorski: UE powinna integrować się w dziedzinie energetyki