Czytasz dzięki

Siła dolara zaskoczyła analityków

Krzysztof Kolany
opublikowano: 03-06-2019, 22:00

Powoli rosną oczekiwania względem amerykańskiej waluty, choć konsens wciąż mówi o spadku notowań „zielonego” do złotego.

Umocnienie dolara to jedno z największych rynkowych zaskoczeń pierwszej połowy 2019 roku. Na koniec maja kurs EUR/ USD obniżył się w pobliże 1,11 dolara za euro, choć rok rozpoczynał na poziomie 1,1460. W styczniu analitycy byli przekonani, że kurs euro w połowie roku podniesie się do 1,17 i sięgnie 1,20 na koniec grudnia.

Teraz już niemal na pewno wiemy, że większość z nich nie miała racji. Najnowsze prognozy zakładają, że za miesiąc para EUR/USD będzie notowana na poziomie 1,12 i że do końca roku euro umocni się do 1,17 USD. Takie prognozy dla najważniejszej pary walutowej świata przekładają się na oczekiwaną cenę amerykańskiej waluty na polskim rynku. Walutowi eksperci typują, że do końca czerwca kurs dolara obniży się do 3,81 zł i będzie sukcesywnie spadał, osiągając pułap 3,70 zł na koniec roku. Nie zmieniły się natomiast prognozy dla pary EUR/PLN.

Mediana prognoz analityków od miesięcy zakłada utrzymanie status quo — czyli kursu euro w wysokości 4,30 zł. Rynkowy konsens wskazuje, że do końca roku możemy liczyć co najwyżej na symboliczne umocnienie złotego — do poziomu 4,29 zł za euro.

Najwięksi optymiści w stosunku do złotego wywodzą się ze Skandynawii. Eksperci Swedbanku typują spadek kursu euro do 4,10 zł na koniec roku, zaś ich koledzy z Jyske Banku liczą na 4,18 zł. Są to jedyne prognozy dostępne w serwisie Bloomberga zakładającekurs EUR/PLN poniżej 4,20 zł na koniec roku. Najmniejszą wiarę w złotego pokładają analitycy Barclaysa oraz Bayerische Landesbanku. Spodziewają się oni, że do grudnia kurs euro wzrośnie do 4,40 zł.

Rynkowi progności nie zdążyli jeszcze zareagować na majową przecenę brytyjskiego funta. Choć kurs GBP/ USD spadł do 1,26, to rynkowy konsens to funt po 1,31 USD na koniec półrocza i 1,34 USD na koniec roku.

Po przeliczeniu tych wartości przez prognozowany kurs dolara otrzymujemy prognozy zbliżone do poziomu 5 zł. Ostatniego dnia maja funt notowany był zdecydowanie niżej i kosztował 4,86 zł. Nie zmieniły się prognozy dla franka szwajcarskiego, który w opinii większości analityków przez najbliższy rok będzie utrzymywał parytet 1 do 1 w stosunku do dolara amerykańskiego. Przy wciąż dominującym scenariuszu zakładającym osłabienie „zielonego” implikowałoby to kurs franka na poziomie 3,70 zł na koniec roku. To prawie o 12 groszy mniej niż pod koniec maja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany

Polecane