Siła leków roślinnych potwierdzona badaniami

Puls Biznesu, Partner publikacji: Bionorica
opublikowano: 22-03-2018, 22:00

Rozmowa z prof. dr Michaelem A. Poppem, farmaceutą i prezesem firmy Bionorica

Czym jest fitoinżynieria?

Celem firmy Bionorica jest umożliwienie powrotu do zdrowia jaknajwiększej liczbie pacjentów dzięki nowej, korzystnej i innowacyjnej generacji leków pochodzenia roślinnego — mówi prof. dr Michael A. Popp, farmaceuta i prezes firmy Bionorica. [FOT. ARC]
Zobacz więcej

SKUTECZNOŚĆ NATURY:

Celem firmy Bionorica jest umożliwienie powrotu do zdrowia jaknajwiększej liczbie pacjentów dzięki nowej, korzystnej i innowacyjnej generacji leków pochodzenia roślinnego — mówi prof. dr Michael A. Popp, farmaceuta i prezes firmy Bionorica. [FOT. ARC]

Fitoinżynieria to nasza unikatowa działalność, której oddajemy się codziennie i na każdym etapie procesu produkcji leków. Samo pojęcie oznacza połączenie natury z nauką. To bardzo istotny proces, mający na celu uzyskanie skutecznych leków roślinnych. Dzięki fitoinżynierii odkrywamy ogromny potencjał substancji czynnych pochodzenia roślinnego, wykorzystując przy tym najnowocześniejsze badania naukowe i innowacyjne technologie.

W 2005 r. otworzyli Państwo w Austrii instytut Phytovalley Tirol odpowiedzialny za badania i rozwój. Na czym koncentrują się jego prace?

Głównym celem działalności naszego instytutu w Innsbrucku są badania i izolacja roślinnych substancji czynnych za pomocą nowoczesnej analityki oraz technologii procesów przetwórczych. Od 2011 r. laboratorium ma również certyfikat jakości GLP. Dzięki temu jesteśmy w stanie bardzo dokładnie i szybko badać kompleksowość substancji czynnych roślin leczniczych na całkowicie nowym poziomie technologicznym. To właśnie rozumiemy przez fitoinżynierię. W ubiegłym roku zainwestowaliśmy znaczne fundusze w placówkę w Innsbrucku po to, aby wypromować ideę Phytovalley Tirol. Ośrodek ten w sposób wyjątkowy w skali światowej gromadzi zasoby związane z badaniami i medycznym zastosowaniem substancji czynnych pochodzenia roślinnego. Podobny cel przyświeca Instytutowi im. Michaela Poppa, utworzonemu w 2017 r. na Uniwersytecie Leopolda i Franciszka w Innsbrucku.

Wiele przedsiębiorstw farmaceutycznych produkuje preparaty roślinne i wprowadza je na rynek jako suplementy diety. Preparaty firmy Bionorica są natomiast dopuszczane do obrotu jako produkty lecznicze. Dlaczego?

Celem firmy Bionorica jest umożliwienie powrotu do zdrowia jak największej liczbie pacjentów dzięki nowej, korzystnej i innowacyjnej generacji leków pochodzenia roślinnego. Aby udowodnić lekarzom, farmaceutom i pacjentom jakość naszych leków roślinnych, potwierdzamy ich skuteczność i bezpieczeństwo uznanymi badaniami farmakologicznymi i klinicznymi. Nie postępuje się tak w przypadku surowców pochodzenia botanicznego lub suplementów diety, choć często mogą one sprawiać wrażenie prawdziwych produktów leczniczych. Jeśli pacjenci nie zostaną poinformowani o różnicach między suplementami diety o nieokreślonej jakości, a przebadanymi fitofarmaceutykami, koszty braku przejrzystości poniosą ostatecznie oni sami. Dlatego dla nas, jako firmy Bionorica, nieetyczne jest, aby wprowadzać na rynek jako suplementy diety preparaty, których skuteczność nie została jednoznacznie udowodniona w badaniach naukowych. Jasne i możliwe do zweryfikowania stwierdzeniadotyczące skuteczności i bezpieczeństwa stosowania naszych leków uważamy za ważny symbol jakości dla pacjentów, lekarzy i farmaceutów. Z tego powodu decydujemy się na długą procedurę uzyskiwania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu naszych leków oraz wysokie koszty inwestycji badawczych.

Jak wygląda współpraca firmy z lekarzami i farmaceutami?

Jako Bionorica uważamy, że naszym obowiązkiem jest dostarczanie naukowych informacji lekarzom i farmaceutom oraz zapewnienie dalszego rozwoju produktów fitoinżynieryjnych poprzez bliską, fachową współpracę. Od lat 70. ubiegłego wieku firma Bionorica współpracuje w Niemczech z niezależnymi ekspertami naukowymi. Od początku naszym celem było informowanie środowiska lekarskiego o jakości działania i skuteczności terapii lekami ziołowymi. Informacja bazująca na potwierdzonych naukowo danych była i jest wymogiem firmy Bionorica, zarówno wewnątrz organizacji, jak i poza nią. To uczyniło nas tym, kim jesteśmy do dziś: rzetelnym, uczciwym i zaangażowanym partnerem dla lekarzy i farmaceutów.

Nad jakich chorobach skupiają się badania prowadzone przez waszą firmę?

Projekt, nad którym wspólnie pracują koledzy z wielu oddziałów firmy, obejmuje szeroko rozpowszechnione, ale terapeutycznie trudne do opanowania objawy kliniczne zespołu metabolicznego, dolegliwości żołądkowo-jelitowych i przewlekłych chorób wątroby.

Jaka jest pozycja firmy Bionorica na rynku niemieckim i jakie plany rozwoju działalności mają państwo w odniesieniu do rynków europejskich oraz pozaeuropejskich?

Bionorica od 14 lat utrzymuje pozycję lidera na niemieckim rynku fitofarmaceutycznym. Drugim, po Niemczech, najważniejszym rynkiem jest Rosja, gdzie inwestujemy, m.in. w budowę własnego zakładu. W obydwu krajach sprzedaż w 2017 r. znacząco wzrosła. W 2017 r., w Rosji, liczba sprzedanych opakowań leków po raz pierwszy osiągnęła 20 mln, a w Niemczech 19,5 mln. W 2017 r. Bionorica znacząco zwiększyła sprzedaż apteczną również w Polsce — o 11,1 proc. Przyczynił się do tego rozwój produktu Sinupret eXtract, jak również wprowadzone na polski rynek w 2017 r. produkty Canephron N oraz Imupret N.

Bionorica produkuje wyłącznie produkty lecznicze pochodzenia roślinnego. Czy odczuwają państwo szczególne zobowiązanie wobec przyrody i środowiska naturalnego?

Tak. Nasze działania cechuje głęboki szacunek wobec natury. Właśnie dlatego zrównoważony rozwój stanowi centralną wartość naszej kultury organizacyjnej. Od uprawy roślin leczniczych, aż po pakowanie leków — każdy proces jest zgodny z wysokimi wymaganiami ochrony środowiska i recyklingu. Podczas uprawy surowców uwzględniamy następstwa ekologiczne i społeczne całego procesu. Uprawa naszych roślin leczniczych odbywa się na całym świecie zgodnie z uznanymi standardami zrównoważonego rozwoju. Na przykład przywiązujemy szczególną wagę do uczciwej i długofalowej współpracy z rolnikami, którzy uprawiają dla nas rośliny lecznicze. Także przy budowie naszej nowej siedziby w Niemczech daliśmy wyraźny przykład tego, jak rozumiemy zrównoważone zarządzanie zasobami. Budynek, który współgra z naturą, został niemal całkowicie zbudowany zgodnie z kryteriami ekologicznymi. Kładliśmy nacisk nie tylko na zastosowanie energooszczędnych technologii, ale także nieszkodliwych i nadających się do recyklingu materiałów.

Postęp i badania

1970

Bionorica zakłada naukową poradnię pozazakładową, oferującą indywidualne porady dla lekarzy prowadzących własne praktyki i gabinety lekarskie.

1979

Spółka rozpoczyna testowanie leków roślinnych w kontrolowanych badaniach z podwójnie ślepą próbą.

1988

Wnuk założyciela, prof. dr Michael A. Popp, przejmuje prowadzenie produkcji w firmie Bionorica (firma Plantamed Arzneimittel). Firma przenosi się z Norymbergii do Neumarkt/Oberpfalz.

1989

Prof. dr Michael A. Popp przejmuje prowadzenie Bionorica AG. 28-letni wówczas farmaceuta kontynuuje drogę obraną przez poprzedników i rozpoczyna intensywne badania związane z uprawą roślin, analityką, farmakologią, toksykologią oraz zastosowaniem klinicznym składników roślinnych.

1990

Bionorica staje się światowym inicjatorem fitomedycyny.

1993

Firma rozpoczyna zagraniczną ekspansję — pierwsze dwie spółki córki Herbextract i Mediplant powstają na Węgrzech.

1995

Na Majorce rusza Bionorica Extracts S.L., odpowiedzialna za uprawę roślin leczniczych i produkcję ekstraktów.

1996

Naukowcy odkrywają przeciwzapalne właściwości liści szczawiu, co staje się punktem wyjścia do stworzenia sztandarowego produktu firmy — Sinupret.

1997

Bionorica rozpoczyna własną uprawę tymianku na Majorce, aby otrzymywać optymalne surowce do produkcji Bronchipretu. Równolegle otwierane są kolejne zagraniczne przedstawicielstwa firmy, m.in. w Rosji, na Białorusi oraz w Kazachstanie

1999

Dzięki badaniom nad niepokalankiem pospolitym naukowcy firmy identyfikują substancję czynną obniżającą stężenie prolaktyny u kobiet i regulującą ich cykl miesiączkowy.

2001

Powstaje kolejne zagraniczne przedstawicielstwo — na Ukrainie. Bionorica finalizuje zakup spółki Delta-9-Pharma Sp. z o.o, która w 2007 roku zmienia nazwę na Bionorica Ethics AG.

2002

Spółka wprowadza na rynek, jako lek recepturowy, najbardziej znaczącą w farmakologii substancję czynną z konopi. Liczne właściwości tego kannabinoidu umożliwiły jego stosowanie w leczeniu bólu, objawowo w stwardnieniu rozsianym, a także w terapii uzupełniającej leczenie chorych na raka i zarażonych wirusem HIV.

2005

W Innsbrucku zostaje utworzona Bionorica Research AG — instytucja zajmująca się wyłącznie badaniem i rozwojem leków roślinnych.

2007

prof. dr Michael A. Popp zakłada fundację Phytokids. Jej celem jest udzielanie wsparcia i pomocy dzieciom i młodzieży. W tym roku oddano też do użytku nowe, energoefektywne budynki firmy, wznoszone w harmonii ze środowiskiem naturalnym.

2008

Firma zakłada własne przedstawicielstwo w Polsce — spółkę Bionorica Polska Sp. z o.o.

2010

Bionorica AG zostaje przekształcona w europejską spółkę akcyjną o nazwie Bionorica SE. W tym też roku powstaje nowy projekt opakowań leków roślinnych. Spółka zyskuje nowe logo — zielony liść wpisany w koło koloru niebieskiego. Ma symbolizować filozofię jakości marki Bionorica: naukowo udowodniona skuteczność i dobra tolerancja leków roślinnych. Po raz pierwszy produkty zaopatrywane są w trójwymiarową pieczęć jakości, co jest innowacją na rynku farmaceutycznym.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu, Partner publikacji: Bionorica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu