Siłę dolara warto wykorzystać do jego sprzedaży

Dolar jest bliski kresu swojej siły, a do kupowania ropy warto wykorzystywać przejściowe korekty w jej notowaniach, ocenia Bill Baruch z firmy inwestycyjnej Blue Line Research.

Dolary
Zobacz więcej

Dolary fot. Bloomberg

W ciągu ostatnich dwóch tygodni dolar zyskał wobec euro 2,4 proc. (jego umocnienie wobec złotego sięgnęło w tym czasie 2,9 proc.). Amerykańską walutę wspierają 1-procentowa dewaluacja chińskiego juana, związana z tym słabość surowców, jastrzębia retoryka Fedu oraz spór włoskiego rządu z Brukselą, który waży na notowaniach euro. Jednak zdaniem Billa Barucha, prezesa i założyciela Blue Line Research, potencjał zwyżek dolara jest już na wyczerpaniu. Wszystko dlatego, że może być ciężko o dalsze zwyżki rentowności amerykańskich obligacji skarbowych (im wyższe rentowności, tym większa atrakcyjność dolara, którego kupno jest niezbędne do zainwestowania w amerykański dług).

- Rentowności 10-latek mogą napotkać na przeszkodę nie do pokonania w okolicach 3,25 proc., gdyż taki poziom zaczyna wywierać presję na rynki akcji. Zważywszy na to, jak mocno rentowności poszły w górę w ostatnich dniach, jestem zaskoczony, że dolar otrzymał tak niewielkie wsparcie – ocenia Bill Baruch, z którym w poniedziałek rozmawiała telewizja Bloomberg.

Specjalista przyznał, że Blue Line Research gra pod osłabienie amerykańskiej waluty, jednak zaznaczył, że jest w tej kwestii ostrożny. Euro może wciąż być słabe, a wskazują na to zawirowania wokół rządu w Rzymie oraz ostatnie słabe dane z niemieckiego przemysłu. Bill Baruch obstawia także zwyżki cen ropy WTI, które do końca roku powinny umocnić się według niego o blisko 10 proc., sięgając 80 USD za baryłkę.

- W miarę zbliżania się do końca roku wolne moce wydobywcze będą się kurczyć, a popyt będzie rósł, co powinno windować ceny w kierunku 80 USD za baryłkę. Od dłuższego czasu byłem byczo nastawiony do ropy i nadal sądzę, że wszelkie korekty są świetną okazją do kupna – twierdzi Bill Baruch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu