Silna pozycja koncernu Lanxess

Materiał partnera
opublikowano: 27-07-2017, 22:00

Producent specjalistycznych środków chemicznych przewiduje osiągnięcie najwyższych w historii koncernu wyników za pełny rok po bardzo udanym pierwszym kwartale i skutecznym przejęciu amerykańskiej firmy Chemtura.

Sprzedaż w pierwszym kwartale 2017 r. wzrosła o 25 proc., do 2,4 mld EUR, podczas gdy w tym samym okresie roku ubiegłego było to 1,9 mld EUR. EBITDA przed uwzględnieniem zdarzeń wyjątkowych urosła o 25 proc., do 328 mln EUR (rok wcześniej — 262 mln EUR). Dobre wyniki to efekt znaczącego przyrostu sprzedaży we wszystkich segmentach. Marża EBITDA przed uwzględnieniem zdarzeń wyjątkowych wyniosła 13,7 proc., czyli nieco powyżej poziomu z ubiegłego roku (13,6 proc.). Dochód netto zwiększył się znacząco, czyli o 47 proc., i osiągnął 78 mln EUR (53 mln EUR w roku poprzednim). Koncern oczekuje, że EBITDA przed uwzględnieniem zdarzeń wyjątkowych za cały rok 2017 zamknie się między 1,225 mld a 1,3 mld EUR, przy czym prognoza obejmuje zysk przejętej firmy Chemtura. Obecny rok podatkowy może zatem być najbardziej udanym w historii koncernu Lanxess (dotychczas najlepszym rokiem był 2012, kiedy koncern osiągnął zysk operacyjny sięgający 1,2 mld EUR).

Historyczne przejęcie

Plany przejęcia ogłoszono w drugiej połowie 2016 r. Chemtura z siedzibą w Filadelfii w stanie Pensylwania wniosła do koncernu 20 zakładów zlokalizowanych w 11 krajach i ok. 2,5 tys. pracowników. Roczne zyski firmy przekraczały 200 mln EUR. Mniej więcej 45 proc. dochodów pochodzi z Ameryki Północnej. Oprócz smarów i środków opóźniających palenie portfolio Chemtury obejmuje uretany i związki metaloorganiczne. Wartość przedsiębiorstwa to 2,4 mld EUR. Pod koniec grudnia nabycie zostało zatwierdzone przez amerykańskie organy antymonopolowe. W lutym 2017 r. nabycie zaakceptowali udziałowcy. Za fuzją opowiedziało się 99,88 proc. głosów, które odpowiadają 81,77 proc. pozostających w obrocie akcji zwykłych spółki Chemtura. Zgodnie z warunkami porozumienia udziałowcy Chemtury w momencie finalizacji transakcji otrzymują w gotówce 33,50 USD za każdą akcję pozostającą w obrocie. Kolejnym krokiem było uzyskanie niezbędnych pozwoleń regulacyjnych, co zostało zakończone sukcesem. Przejęcie weszło w życie 21 kwietnia. To była największa transakcja tego typu w historii koncernu z Kolonii, co pozwoli na znaczne rozszerzenie portfela dodatków oraz dołączenie do największych światowych graczy na tym rynku. Tym samym zwiększył on swoją obecność w Ameryce Północnej, gdzie obecnie reprezentowany jest przez 24 zakłady produkcyjne (wcześniej 12) i zatrudnia tam około 2800 pracowników (wcześniej 1500). Udział regionu w światowej sprzedaży wzrósł z około 17 proc. do 21 proc. Oczekuje się, że roczne synergie z transakcji sięgną około 100 mln EUR, a ich pełne wykorzystanie ma nastąpić do 2020 r.

Nowe spojrzenie

Strategia biznesowa koncernu obejmuje półprodukty chemiczne, dodatki, agrochemikalia, kolorowe pigmenty i tworzywa o wysokiej wydajności, a także specjalistyczne środki chemiczne stosowane do oczyszczania cieczy, ochrony materiałów i przemysłu skórzanego. Za najważniejsze dla wzrostu firmy uznano regiony Ameryki Północnej, Chin i Azji Południowo-Wschodniej. Przypomnijmy, że od 2014 r. Lanxess podjął wiele działań mających na celu poprawę dochodowości oraz zoptymalizowanie struktur, procesów i portfela aktywów. Wtedy Matthias Zachert objął stanowisko dyrektora naczelnego koncernu i zapoczątkował szeroko zakrojony program restrukturyzacji w celu przekształcenia grupy. Jednym z ważniejszych osiągnięć było ustanowienie produkującej kauczuki syntetyczne spółki joint venture wraz z SaudiAramco, największym koncernem paliwowo-chemicznym na świecie. Dzięki założeniu nowej spółki Arlanxeo zebrano fundusze na zmniejszenie zadłużenia koncernu, co umożliwiło dalszy rozwój jego podstawowej działalności. Jednocześnie koncern zmniejszył swoje ryzyko związane z działalnością w segmencie kauczuków. Restrukturyzacja przyniosła dobre wyniki. Na początku maja zarząd ogłosił, że w roku finansowym 2017 oczekuje się najlepszych wyników w historii firmy, a przecież od momentu, kiedy koncern stał w obliczu największego kryzysu, upłynęły zaledwie trzy lata.

— Dynamicznie rozpoczęliśmy rok, notując wzrost popytu we wszystkich segmentach i większą sprzedaż we wszystkich regionach geograficznych. Stanowi to dowód naszej silnej pozycji biznesowej i potencjału operacyjnego — mówił Matthias Zachert, przewodniczący zarządu Lanxess.

Lanxess jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2016 r. osiągnął sprzedaż w wysokości 7,7 mld EUR. Obecnie zatrudnia około 19 200 pracowników w 25 różnych krajach. Ma 75 zakładów produkcyjnych na całym świecie. Zajmuje się produkcją i dystrybucją półproduktów chemicznych, specjalistycznych substancji chemicznych i tworzyw sztucznych. Dzięki Arlanxeo, spółce joint venture utworzonej z Saudi Aramco, koncern jest również głównym dostawcą kauczuków syntetycznych. Należy do najważniejszych indeksów zrównoważonego rozwoju: Dow Jones Sustainability Index (DJSI World) i FTSE4Good.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane