Silna wyprzedaż dolara

Anna Jacewicz
opublikowano: 08-10-2009, 10:25

Środowa sesja zapowiadała się dość spokojnie na rynkach, na co wskazywał brak istotniejszych publikacji makroekonomicznych. Pomimo stabilnej sesji europejskiej, sesja amerykańska przyniosła ożywienie na rynkach.

Dużo lepsze od oczekiwań wyniki największego producenta aluminium na świecie (Alcoa) przyczyniły się do poprawy nastrojów na rynkach akcji i wzrostu awersji do ryzyka. Indeksy akcji zbliżyły się w okolice ostatnich maksimów lokalnych. Na rynku walutowym obserwowaliśmy silną wyprzedaż waluty amerykańskiej. Eurodolar ustanowił nowe październikowe maksimum, natomiast funtdolar wybił się górą z zakresu wahań. Indeks dolarowy powrócił w okolice minimum na poziomie 76,00.

W nocy poznaliśmy dużo lepsze dane z Australii. Nieoczekiwanie we wrześniu wzrosło zatrudnienie, a stopa bezrobocia spadła do  poziomu 5,7% z 5,8% w poprzednim okresie. Wyższe wskaźniki pozytywnie wpłynęły na notowania AUDa, który kontynuował aprecjację. Ponadto ostatnia decyzja australijskiego banku centralnego o podwyżce stóp procentowych przyczyniła się do silnych wzrostów na parze AUDUSD. Zgodnie z teorią fal Elliota jesteśmy w trakcie kształtowania się piątej podfali wzrostowej na tej parze.

W centrum uwagi dzisiaj pozostaje decyzja Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Nie oczekuje się zmiany obecnej polityki monetarnej ECB. Zdaniem analityków stopy zostaną utrzymane na poziomie 1%. Ważniejsza natomiast będzie konferencja prasowa z udziałem Tricheta. Podobnie BoE, powinien utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Inwestorzy jednak będą wyczekiwali na komentarze o ewentualnym dalszym dodruku pieniędzy. Jeśli podobnie jak ostatnio komentarze M.King’a będą dość gołębie, to funt może odreagować nieco wczorajsze silne wzrosty. 

EUR/PLN

Notowania euro złotego nadal utrzymują się w zakresie wahań, który w ostatnich dniach zawęził się do 10-groszowego przedziału ze wsparciem w okolicy 4,1700. Pomimo dość dobrych nastrojów utrzymujących się na zagranicznych rynkach akcji, utrzymuje się lekka presja na złotego. Notowania EUR/PLN powinny utrzymać się w dniu dzisiejszym w wyżej wspomnianym zakresie. Opór w postaci 38,2% zniesienia fib całości fali spadkowej z poziomu 4,5780 znajduje się na poziomie 1,2620.  Z technicznego punktu widzenia w najbliższym czasie ponownie powinny być testowane okolice 4,26-4,27.
 
EUR/USD

Pomimo porannej korekty na EUR/USD, sesja amerykańska przyniosła dalszą wyprzedaż dolara. Para ustanowiła nowe maksimum dzienne. Obecnie obserwujemy dalsze wzrosty na tej parze, a sytuacja techniczna wskazuje na test okolic 1,4850 w najbliższym czasie. Obecnie znajdujemy się  szerszym kanale wzrostowym, jaki zaczął się tworzyć od początku czerwca tego roku. Górne ograniczenie tego kanału wyznacza silną strefę oporu w rejonie 1,4920-40. Para utrzymuje się powyżej 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym, która wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 1,4660.


GBP/USD
Silna wyprzedaż waluty amerykańskiej przyczyniła się do wybicia górą z zakresu wahań na GBP/USD. W oczekiwaniu na decyzję Banku Anglii sentyment do funta pozostaje dobry, jednak wszelkie gołębie komentarze ze strony King’a mogą szybko odwrócić ten sentyment. Mieszane dane napływające z gospodarki brytyjskiej sprawiają, że członkowie MPC pozostają w stadium monitorowania obecnej sytuacji. Kontynuacja wyprzedaży USD może przyczynić się do wzrostu notowań GBPUSD w okolice 1,6136, gdzie opór wyznacza 38,2 proc. zniesienia fib. Najbliższe wsparcie stanowią okolice 1,5980. 

USD/JPY
Notowania USDJPY pozostają w trendzie spadkowym. Kurs ponownie zbliżył się w okolice wsparcia na poziomie 88,05, wynikającego z projekcji 161,8 proc. zniesienia impulsu wzrostowego z poziomu 91,80 w okolice 97,80. Słaby sentyment utrzymujący się do waluty amerykańskiej sprawia, ze w najbliższym czasie można spodziewać się również testu dolnego ograniczenia kanału spadkowego, które przebiega w okolicy 88,00. Najbliższym oporem pozostają okolice 15-okresowej średniej na wykresie dziennym na poziomie 90,00.

Anna Jacewicz
IDM

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Polecane