Silne euro i zyskujaca ropa przeceniają europejskie giełdy

opublikowano: 22-11-2004, 12:57

Giełdy Starego Kontynentu zdominowała w poniedziałek strona podażowa. Przecena to efekt ponownego wzrostu napięcia na rynku ropy naftowej i silnej pozycji euro względem amerykańskiego dolara.

Otwierająca tydzień sesja nie jest pomyślna dla giełdowych inwestorów. Tracące na wartości papiery czołowych eksporterów dołują indeksy. Jakby tego było mało, z uwagi na spadek opłacalności europejskiej produkcji część banków inwestycyjnych zdecydowała się obniżyć rekomendacje niektórym znanym firmom. Dostało się miedzy innymi Nokii i Ericssonowi. Specjaliści z ABN Amro pierwszej ze spółek obniżyli ocenę z „kupuj” do „trzymaj”, zaś drugiej z „trzymaj” do „redukuj”. Kurs akcji lidera rynku producentów telefonów komórkowych zniżkuje o blisko 1,5 proc. Z kolei szwedzki potentat segmentu sieci bezprzewodowych traci grubo ponad 2 proc. Wycena ma jednak co tracić, gdyż zysk z akcji tej spółki w tym roku wynosi około 75 proc.

Ponowny wzrost cen ropy, baryłka oscyluje na poziomie 50 USD, znowu uderzył w wycenę linii lotniczych, dla których koszty paliw są drugimi po kosztach osobowych na liście najpoważniejszych wydatków. Akcjonariusze British Airways, drugiego w europie operatora muszą pogodzić się z sięgającą blisko 3 proc. przeceną. O procent mniej tracą udziałowcy niemieckiej Lufthansy.

Na cenzurowanym znalazł się też sektor mikroprzewodników. To rezultat piątkowego, najwyższego od 22 października spadku indeksu Philadelphia Semiconductor. 3,1-proc. korekta tego wskaźnika wywołana została raportem Goldman Sachs, w którym jako „niezadowalające” oceniono otocznie biznesowe w tym segmencie w przyszłym roku. Efektem jest spadek notowań czołowych producentów chipów w Europie: Infineona, STMicroelectronics i ASML.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu