Silne umocnienie złotego pod koniec sesji

DM TMS Brokers S.A.
14-04-2009, 17:32

Dzisiejsza sesja na rynku złotego upłynęła w większości w dość spokojnych nastrojach, jej koniec przyniósł jednak nieoczekiwane silne umocnienie polskiej waluty. Notowania EUR/PLN po porannym wzroście w okolice 4,3700, przez większość dnia oscylowały wokół tego poziomu. Po południu jednak kurs euro wyrażony w złotym zniżkował aż do 4,2500. USD/PLN natomiast po zwyżce w ciągu dnia ponad poziom 3,3000, pod koniec sesji znajdował się już 10 groszy niżej.

Umocnienie złotego miało miejsce po wypowiedzi dyrektora zarządzającego MFW, D. Strauss- Kahn’a, który pozytywnie odniósł się do prośby Polski o otwarcie w Funduszu elastycznej linii kredytowej o wartości 20,5 mld dolarów. Kahn powiedział, iż postara się aby pomoc w ramach linii została uruchomiona w jak najkrótszym terminie. Z instrumentu tego skorzystał do tej pory jedynie Meksyk – jest on przeznaczony dla gospodarek o najsilniejszych fundamentach, prowadzących zdrową politykę gospodarczą. Środki w ramach linii kredytowej pomogą w procesie stabilizowania polskiej waluty.

Na rynku eurodolara obserwowaliśmy dziś konsekwentną zniżkę kursu EUR/USD do 1,3240 z okolic poziomu 1,3400, obserwowanego jeszcze w czasie dzisiejszej sesji azjatyckiej. Tendencję spadkową w notowaniach tej pary walutowej wsparły słabe dane, jakie napłynęły dziś z amerykańskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna w marcu spadła w USA o 1% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwań wzrostu o 0,4% m/m. Niższa od prognoz okazała się również inflacja PPI – ceny producentów spadły zeszłym miesiącu o 1,2% m/m, podczas gdy oczekiwano zniżki o zaledwie 0,1%.

Sporządziła:
Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM TMS Brokers S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Silne umocnienie złotego pod koniec sesji