Silniejsza pozycja regulatora

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 30-08-2006, 00:00

Ernst & Young zaudytował koszty Telekomunikacji Polskiej. Wyliczone przez stawki międzyoperatorskie są podobne do, nałożonych przez UKE.

Międzynarodowy audytor Ernst & Young (E&Y) przygotował raport dotyczący rachunkowości regulacyjnej i kalkulacji kosztów Telekomunikacji Polskiej (TP), w którym wylicza stawki rozliczeń międzyoperatorskich.

— Stawki skalkulowane przez audytora są bardzo podobne do tych, które Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) nałożył na TP w swoich decyzjach regulacyjnych — mówi Anna Streżyńska, prezes UKE.

UKE wyliczył stawki międzyoperatorskie dla TP, odnosząc je do średniej europejskiej. I tak na przykład w decyzji dotyczącej RIO, ustalającej stawki połączeń międzyoperatorskich, UKE nakazał TP obniżyć stawki średnio o 35 proc. Zdaniem przedstawicieli TP, wyliczenia UKE były zaniżone i nie pozwalają pokryć kosztów operatora. Na tej podstawie TP mogła się odwoływać od decyzji regulatora. Teraz — zdaniem UKE — TP straciła oręż.

— Model TP nie ostał się krytyce audytora — mówi Anna Streżyńska.

Raport wylicza też szereg luk i nieścisłości w sposobie kalkulacji kosztów przez TP. Na przykład, operator wycenia nieruchomości po maksymalnych możliwych stawkach, niekoniecznie zbieżnych z ich wyceną rynkową. Zdaniem audytora, TP niezbyt precyzyjnie wylicza długość sieci, wolumen ruchu, co może doprowadzić do nieprawidłowej wyceny kosztów. Niektóre elementy sieci TP wycenia na podstawie wiedzy eksperckiej, a nie inwentaryzacji, co również może spowodować błędy w kalkulacji kosztów. Audytor ma też jedno poważne zastrzeżenie — jego zdaniem, TP ma zawyżoną liczbę central, co powoduje również zawyżenie kosztów operatora. Dlatego audytor zalecił zredukowanie liczby central do 155.

Co dalej?

— Na bazie raportu TP powinna złożyć wnioski o wprowadzenie ramowych ofert opartych na tych kalkulacjach — mówi Anna Streżyńska.

Czy TP będzie chciała zmienić oferty? Niestety, przedstawiciele TP nie chcieli odpowiedzieć na nasze pytania dotyczące audytu E&Y.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu