Silny przemysł i handel

GRZEGORZ SIELEWICZ, główny ekonomista Coface w Polsce
opublikowano: 01-02-2018, 22:00

Komentarz autora rankingu "Gazele Biznesu".

Większość firm, które znalazły się w 18. rankingu Gazel Biznesu, działa w przemyśle i w handlu. Przemysł, a dokładniej przetwórstwo przemysłowe, jest największą częścią polskiej gospodarki. W sektorze tym działa wiele rodzimych firm jak również zagranicznych koncernów, które umiejscowiły zakłady produkcyjne w naszym kraju, korzystając z wykwalifikowanej kadry pracowniczej i atrakcyjnych kosztów pracy, zwłaszcza w porównaniu z Europą Zachodnią. Dla wyników firm przemysłowych istotny pozostaje popyt wewnętrzny oraz sytuacja na rynkach eksportowych. W obu obszarach zeszły rok okazał się korzystny — polska gospodarka przyspieszyła do 4,6 proc. wzrostu PKB, czyli najszybszego tempa w ostatnich sześciu latach, a wskaźniki obrazujące stan koniunktury w strefie euro sięgają najwyższych poziomów w historii. Rosnąca konsumpcja gospodarstw domowych, która umocniła się na pozycji głównej siły napędowej polskiej gospodarki, sprawiła, że firmy handlowe korzystają ze sprzyjającego otoczenia makroekonomicznego. Branża handlowa w Polsce notuje wyższe obroty, jednak w przypadku wielu firm nie towarzyszył temu wzrost zysków. Presja na dalszy wzrost płac, trudności w zapełnieniu wakatów, duża wrażliwość klientów na zmiany cen, wysoka konkurencja i słaba płynność finansowa stoją na przeszkodzie do pełnego wykorzystania sprzyjającej koniunktury.

Niemniej jednak ranking Gazel Biznesu potwierdza, że polscy przedstawiciele sektora małych i średnich firm są wytrwali i pracowici, bez względu na to, czy otoczenie im sprzyja, czy też nie. Wykazując się dużymi zdolnościami adaptacyjnymi i elastycznością w obliczu trudności, potrafią skutecznie zwiększać przychody i zyski. Wymagające kryteria rankingu sprawiają, że firmy, które dopiero dołączyły do rankingu, jak i te od lat w nim obecne, można spokojnie nazwać firmami sukcesu. Przedsiębiorcy są jednak świadomi, że trudniej utrzymać się w czołówce zestawienia, niż do niej dołączyć. Wiedzą, że trwały sukces jest wynikiem wieloletniej i ciężkiej pracy, zawieraniem kolejnych kontraktów, ekspansji sieci sprzedaży, ponoszenia nakładów inwestycyjnych na rozwój oraz utrzymywania najwyższej jakości produktów i usług. Firmy coraz częściej stawiają też na innowacyjność i dbałość o środowisko naturalne, czego przykładem jest działalność Gazel Biznesu z pierwszych miejsc rankingu w województwach wielkopolskim i lubuskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRZEGORZ SIELEWICZ, główny ekonomista Coface w Polsce

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Silny przemysł i handel