Silny spadek marcowej sprzedaży detalicznej w Japonii

WST, Bloomberg
opublikowano: 27-04-2011, 09:34

Sprzedaż detaliczna w Japonii spadła w  marcu najmocniej od 13 lat. Wskaźnik obniżył się o 8,5 proc. w ujęciu rocznym, notując największą ujemną dynamikę od marca 1998 r. Miesiąc wcześniej wzrósł o  0,1 proc. Dane okazały się zdecydowanie gorsze od prognoz analityków, których średnia zakładała spadek rzędu 6,1 proc.

U podstaw tak słabego wyniku legło marcowe trzęsienie ziemi i tsunami, które nie tylko zniszczyły i doprowadziły do zamknięcia wielu palcówek handlowych, ale także mocno ograniczyły wydatki konsumentów.

W odniesieniu do lutego sprzedaż obniżyła się o 7,8 proc. wobec prognozy analityków na poziomie -5,3 proc.  Czołowi japońscy detaliści, wśród nich Aeon i Seven & I Holdings już zapowiedzieli, że tegoroczne zyski mogą być niższe, gdyż do tej pory są m.in. spore problemy z dostawami towarów.

WST, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane