Simkus przeciwny mniejszym podwyżkom stóp EBC

Bloomberg, MD
opublikowano: 24-01-2023, 19:47
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Gedyminas Simkus z Rady Prezesów EBC uważa, że bank centralny strefy euro powinien nadal podwyższać stop w krokach po 50 pkt. bazowych, informuje Bloomberg.

Szef banku centralnego Litwy uważa, że nie ma powodu aby odchodzić od ścieżki podwyżek stóp przyjętej w grudniu nawet w sytuacji spadku cen energii i zmniejszaniu się inflacji. Simkus uważa, że EBC nie powinien kończyć zacieśniania polityki monetarnej przed latem.

- Inflacja bazowa wciąż jest wysoka i pokazuje, że walka z inflacją nie jest skończona. Są ważne powody za utrzymaniem ustalonego na nadchodzące posiedzenia kursu podwyżek o 50 pkt. bazowych. Moim zdaniem, te podwyżki o 50 pkt. nie mogą budzić wątpliwości – powiedział szef banku centralnego Litwy.

Simkus uważa, że głównym powodem utrzymywania się wysokich cen jest wzrost wynagrodzeń, co jego zdaniem wymaga odpowiedzi w polityce monetarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane