Simple poddało się przecenie

Tadeusz Stasiuk
22-06-2001, 00:00

Simple poddało się przecenie

Po niemal 5-proc. wzroście kursu w trakcie środowej sesji, wczoraj doszło do równie silnej przeceny walorów Simple. Zapowiadało się przy tym, że korekta będzie znacznie bardziej spektakularna, gdyż momentami cena papierów przedsiębiorstwa traciła sporo ponad 10 proc. Ostatecznie jednak kurs wybronił się na tyle, że stracił jedynie 4,67 proc.

Kurs akcji spółki na początku maja wpadł w kolejną falę spadkową, która zbiła go z poziomu około 8 zł do nieco ponad 5 zł. Na równie niskim poziomie jak obecnie walory te kwotowane były w połowie marca, po czym nastąpiła ich silna, półtoramiesięczna aprecjacja. Kto za nią stał, nie wiadomo do dziś. Wiadomo natomiast, że w okresie silnej bessy na tym walorze sytuacje, wykorzystywała spółka zależna Simple Invest, skupując z rynku papiery spółki matki.

Akcje Simple notowane są na warszawskiej giełdzie od połowy grudnia 2000 roku. Wcześniej spółka znajdowała się w notowaniach na CeTO. Tam też jej wycena świeciła największe triumfy, dochodząc (po uwzględnieniu splitu) do poziomu 32 zł. Wprowadzenie do obrotu na GPW na pewno przynosi rozczarowanie akcjonariuszom. W ciągu zaledwie pół roku cena papierów przedsiębiorstwa została obniżona o ponad 60 proc. Nie powstrzymała tego nawet operacja zwiększenia liczby akcji w obrocie. Płynność co prawda znacząco wzrosła, jednak zarówno wycena, jak i obroty na poszczególnych sesjach pozostawiają wiele do życzenia.

Simple jest średniej wielkości spółką informatyczną, operująca na rynku małych i średnich przedsiębiorstw. Firma dość mocno odczuła zeszłoroczne załamanie koniunktury na rynku, co znalazło swoje przełożenie w wynikach finansowych. W porównaniu z 1999 rokiem, w ubiegłym o ponad 10 proc. spadła sprzedaż, a dodatkowo spółka poniosła stratę netto w kwocie 2,7 mln zł. Pierwszy kwartał tego roku poprawił nieco sytuację. Jednak przy wyższych przychodach niż w analogicznym okresie 2000 roku, spółka odnotowała słabszy wynik operacyjny i netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Simple poddało się przecenie