Singer: rośnie niebezpieczeństwo korekty o 30-40 proc.

opublikowano: 28-06-2019, 08:03

Globalna gospodarka zmierza w kierunku znaczącego pogorszenia, ostrzega miliarder Paul Singer, współzałożyciel i szef Elliott Management.

- Globalny system finansowy jest coraz bliżej granicy spektrum ryzyka. Globalny dług jest najwyższy w historii i tak samo jest w przypadku derywatów – powiedział Singer podczas panelu na Aspen Ideas Festival.

Paul Singer, fot. Bloomberg
Paul Singer, fot. Bloomberg
None
None

Jego zdaniem, kiedy przyjdzie pogorszenie stanu globalnej gospodarki na rynkach dojdzie do korekty o 30-40 proc. Singer przyznał, że nie jest w stanie przewidzieć kiedy to nastąpi.

Szef Elliott Management uważa, że pierwszym sygnałem zbliżających się spadków była przecena na rynkach pod koniec 2018 roku spowodowana wzrostem stóp procentowych. Singer uważa, że to dowód iż Fed oraz inne banki centralne stały się ofiarami własnej polityki.

- Grudzień potwierdził przypuszczenie, że znalazły się w pułapce – powiedział. – To, co powinny wówczas zrobić i co powinny zrobić obecnie, to przywrócić solidność pieniądzom. Nie powinny obecnie ciąć stóp. Powinny wezwać parlamenty krajów rozwiniętych na świecie do przeciwdziałania osłabieniu globalnego wzrostu – dodał.

Uczestniczący w tym samym panelu David Rubenstein, współzałożyciel i szef Carlyle Group nie spodziewa się żadnej katastrofy do wyborów prezydenckich w USA w 2020 roku .

- Prezydenci, którzy ubiegali się o reelekcję w czasie recesji lub kiedy uważano, że do niej doszło, nigdy nie wygrywają – powiedział Rubenstein. – Wszyscy w Waszyngtonie są skupieni na jednej rzeczy, czyli wyborach prezydenckich, a także jak utrzymać gospodarkę w dobrym stanie do wyborów – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane