Siódma emisja obligacji komunalnych Ostrowa Wielkopolskiego

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 24-06-2006, 21:05

10 mln zł na sfinansowanie budowy i remontów dróg publicznych przeznaczy samorząd Ostrowa Wielkopolskiego z siódmej emisji obligacji komunalnych. Na podobny cel wydano większość pieniędzy z poprzednich emisji.

10 mln zł na sfinansowanie budowy i remontów dróg publicznych przeznaczy samorząd Ostrowa Wielkopolskiego z siódmej emisji obligacji komunalnych. Taką decyzję podjęli miejscowi radni. Na podobny cel wydano większość pieniędzy z poprzednich emisji.

Ostrów był pierwszym miastem w kraju, które wyemitowało papiery wartościowe. Dotychczasowe emisje wzbogaciły budżety lat 1996, 1997, 1999, 2000, 2002 i 2004 łącznie o ponad 63 mln zł. "Do tej pory spłacono w całości dwie pierwsze emisje; w tym roku miasto zamierza wywiązać się ze zobowiązań wynikających z piątej emisji" - podkreśliła Pazdyka.

Podała, że zadłużenie Ostrowa na koniec tego roku powinno wynieść 49 mln zł. Dodała, że zadłużenie w budżecie jest na "średnim poziomie krajowym".

Dzięki emisjom, pomimo konieczności spłat zobowiązań, każdego roku pula pieniędzy budżetowych na inwestycje zwiększa się o blisko 7 mln zł.

Obligacje pierwszej emisji zadebiutowały na rynku Centralnej Tabeli Ofert (CTO) w marcu 1997 r. i zostały wykupione przez miasto po dwóch latach. W 2004 roku miasto spłaciło drugą emisję - 7,5 mln zł kapitału i ponad 4 mln zł odsetek od całego długu - podała Pazdyka.

Każda z dotychczasowych emisji miała dwuetapowy charakter - najpierw były to emisje niepubliczne, a później obligacje wprowadzano na rynek pozagiełdowy CeTO.

Ostateczny wykup obligacji z 7. emisji ustalono na 2012 i 2013 rok.

Z możliwości emisji obligacji komunalnych skorzystały w południowej Wielkopolsce m.in. samorządy Pleszewa, Jaraczewa, Nowych Skalmierzyc, Kalisza, Żerkowa, Krotoszyna.

PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Siódma emisja obligacji komunalnych Ostrowa Wielkopolskiego