SIPRI: Chiny na drugim miejscu pod względem wydatków wojskowych

PAP
opublikowano: 08-06-2009, 12:43

Chiny znalazły się na drugim miejscu po USA pod względem ubiegłorocznych wydatków na uzbrojenie - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI).

Chiny, które w 2008 roku na zbrojenia przeznaczyły 84,9 miliarda dolarów - co stanowi 6 proc. światowych wydatków na ten cel - znalazły się przed Francją, Wielką Brytanią, Rosją i Niemcami.

Stany Zjednoczone są pod tym względem bezkonkurencyjne, przeznaczając na uzbrojenie w ubiegłym roku 607 miliardów dolarów - 41 proc. światowych wydatków na ten cel.

W ubiegłorocznym raporcie SIPRI drugie po USA miejsce wśród państw wydających najwięcej na zbrojenia przypadło Wielkiej Brytanii, a następne Chinom i Francji.

Według informacji SIPRI światowe wydatki na zbrojenie wzrosły od 1999 roku o 45 proc. i w 2008 roku osiągnęły rekordowy poziom 1,46 bilionów dolarów - to o 4 proc. więcej niż w 2007 roku. Odpowiada to 217 dolarom na jednego mieszkańca Ziemi.

Za główną przyczynę masowego wzrostu wydatków wojskowych instytut uznał "wojnę z terroryzmem" wypowiedzianą przez poprzedniego prezydenta USA George'a W. Busha.

W ubiegłym roku odnotowano też rekordową liczbę personelu uczestniczącego w międzynarodowych operacjach pokojowych - 187,5 tys. ludzi. To wzrost o 11 proc. w porównaniu z 2007 rokiem. Mimo to siły pokojowe w regionach takich, jak Darfur czy Demokratyczna Republika Konga, są nadal niewystarczające.

SIPRI ocenia też, że na świecie jest 8400 gotowych do użycia głowic nuklearnych, w tym 2 tys. pozostaje w gotowości i może być wystrzelonych w ciągu kilku minut. Jeśli liczyć dodatkowo głowice pozostające w magazynach i przeznaczone do zniszczenie w krajach takich, jak USA, Rosja, Chiny, W. Brytania, Francja, Indie, Pakistan i Izrael, na całym świecie jest ich 23300. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / SIPRI: Chiny na drugim miejscu pod względem wydatków wojskowych