Siri Hustvedt dostała Nagrodę Księżniczki Asturii

  • DI
opublikowano: 23-05-2019, 22:00

Amerykańska pisarka i eseistka norweskiego pochodzenia otrzymała prestiżową Nagrodę Księżniczki Asturii w dziedzinie literatury za ambitną twórczość, zgłębiającą z perspektywy feministycznej niepokojące aspekty teraźniejszości.

fot.Luigi Novi

Siri Hustvedt jest autorką powieści, esejów i wierszy, które tłumaczono na 30 języków. Jest żoną Paula Austera, amerykańskiego pisarza, który tę nagrodę otrzymał w 2006 r. Siri Hustvedt podejmuje przede wszystkim zagadnienia tożsamości, a jej artykuły ukazują się również w specjalistycznych periodykach zajmujących się psychoanalizą i neuronauką. W Polsce ukazały się jej powieści: „Na oślep” w 1999 r., „Oczarowanie Lily Dahl” w 2000, „Co kochałem” w 2006, „Amerykańskie smutki” w 2011 i „Świat w płomieniach” w 2016.

Tytuł księcia bądź księżniczki Asturii to główny oficjalny tytuł następcy tronu Hiszpanii. Po wstąpieniu w 2014 r. na tron księcia Filipa, fundatora nagrody, przyznająca ją od 1981 r. fundacja działa jako Fundacja Księżniczki Asturii. Następczynią tronu jest obecnie starsza córka króla Hiszpanii Filipa VI i królowej Letycji — Eleonora Burbon Ortiz.

Wynosząca 50 tys. EUR nagroda jest przyznawana w ośmiu dziedzinach. Dwa lata temu nagrodę otrzymał Adam Zagajewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane