Skąd Kim Dzong Un ma limuzyny Daimlera

  • DI
opublikowano: 28-04-2019, 22:00

Niemiecki producent samochodów zapewnia, że nie wie, skąd północnokoreański przywódca ma luksusowe, opancerzone limuzyny tej firmy, którymi porusza się przy ważnych okazjach.

Daimler podkreśla, że nie robi z Pjongjangiem żadnych interesów. We Władywostoku, gdzie Kim Dzong Un spotkał się z prezydentem Władimirem Putinem, na północnokoreańskiego przywódcę, który dotarł tam specjalnym pociągiem, czekały jego dwie limuzyny — mercedes maybach S600 pullman guard i mercedes maybach S62. Dostarczanie do Korei Północnej dóbr luksusowych jest zabronione na mocy sankcji ONZ i Unii Europejskiej, których celem jest nakłonienie reżimu w Pjongjangu do poniechania programu zbrojeń nuklearnych.

— Nasza firma nie ma żadnych powiązań biznesowych z Koreą Północną od ponad 15 lat i ściśle przestrzega embarga — powiedziała Silke Mockert, rzeczniczka Daimlera, dodając, że aby zapobiec dostawom do Korei Północnej i do jej ambasad na całym świecie, Daimler wprowadził specjalną procedurę kontroli eksportu, a „sprzedaż pojazdów przez strony trzecie, zwłaszcza pojazdów używanych, jest poza naszą kontrolą i odpowiedzialnością”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane