Skala obniżki stóp ECB rozczarowała inwestorów

Piotr Kuczyński
07-03-2003, 00:00

Wczoraj w USA przez cała sesję trwała walka o wsparcia techniczne. Po próbie wzrostu szybko nastąpił odwrót i czekanie na ostatnią godzinę sesji, kiedy trzeba było podejmować decyzje. Zakończenie było klasycznym patem – nie udał się powrót znad wsparć, ale nie udało się również ich przełamać. Może dzisiaj będzie lepiej?

Dane makro były niejednoznaczne. Wydajność pracy w czwartym kwartale wzrosła więcej niż prognozowano, ale to już historia i rynek zupełnie je zlekceważył. Przestraszył wzrost tygodniowego bezrobocia. Dzisiaj są dane o bezrobociu miesięcznym – rynek miał prawo się zaniepokoić. Zamówienia fabryczne wzrosły więcej niż prognozowano, ale to ciągle ten sam proces: kupuje się na magazyn pod przyszłe ożywienie. Ze spółek nie było dobrych informacji. Dimension Data Holdings, dystrybutor produktów Cisco, oświadczył, że słaby popyt w USA i Azji zmniejszy jego marże. To pociągnęło w dół ceny akcji Cisco. Taniały również akcje Intela przed konferencją, na której miał pochwalić się dokonaniami w połowie kwartału.

Oczywiście geopolityka też miała wpływ. Dzisiaj znowu zbiera się Rada Bezpieczeństwa, żeby wysłuchać H. Blixa. Wiadomo, że nie powie nic, co zmusiłoby strony do zmiany stanowisk. Może się okazać, że rynki mają to wydarzenie w cenach. Przepaść między USA a Europą jest coraz większa. Zaciemniają obraz informacje o tym, że Wielka Brytania pracuje nad modyfikacją rezolucji Rady Bezpieczeństwa. Miałaby ona zawierać konkretną datę rozbrojenia się Iraku i zapowiedź użycia siły, jeśli to nie nastąpi. Zapewne zostałby usunięty z obecnego projektu fragment mówiący o tym, że Irak złamał postanowienia ostatniej rezolucji. Zapewne chodzi o zdobycie poparcia niezdecydowanych, wybieranych członków RB (Pakistan, Meksyk). Z cała pewnością nie zmieni postawy stałych członków RB. Poza tym Wielka Brytania zapowiedziała, że Saddam Hussajn mógłby nadal zostać szefem państwa, jeśli Irak się rozbroi. Stoi to w sprzeczności z ostatnimi oświadczeniami USA, które za warunek konieczny uważają usunięcie Hussajna. Inwestorzy zaczęli podejrzewać, że USA mogą w końcu znaleźć się w izolacji. Wczoraj w nocy prezydent Bush miał konferencję prasowa na temat Iraku, którą też inwestorzy się niepokoili.

Wydawało się, że giełdy Eurolandu będą próbowały wzrastać przed decyzją ECB. Wyniki ubezpieczycieli (Swiss Life, Aegon) i informacje o tym, że zmniejszają wypłacane dywidendy na to z początku nie pozwoliły, ale przed decyzją indeksy utrzymywały się w okolicach środowego zamknięcia. Decyzja ECB, który obciął stopy o 25 pkt., została przyjęta z rozczarowaniem. Analitycy spodziewali się cięcia stóp o 25 do 50 pkt., ale rynek bardzo liczył na 50 pkt. Od tego momentu indeksy przeszły na minusy i sesja zakończyła się spadkami. Nasz rynek zachowywał się bardzo spokojnie - też zaczął się osuwać, ale spadek był dużo mniejszy niż w Eurolandzie. Obrót był mały, co wagę zniżki umniejszało, ale znowu zbliżyliśmy się do wsparcia na WIG-20. Nadal dobrze wyglądały banki, a bardzo słabo sektor TMT ze szczególnym uwzględnieniem Prokomu. Ciekawe jest szczególnie zachowanie banków. Zazwyczaj wzrosty ich kursów są pierwszym objawem zmiany trendu na całym rynku.

Dzisiaj z USA inwestorzy dostaną dane makro, które często wpływają na przebieg sesji. Chodzi o stopę bezrobocia (prognoza 5,8 proc.) i zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (prognoza + 20 tys.). Tym razem będą to raporty potraktowane dużo poważniej niż styczniowe, w których uaktualnienia sezonowe doprowadziły do wręcz groteskowych wyników.

Przebieg dzisiejszej sesji na WGPW będzie zależał od, informacji z Intela, przemówienia prezydenta Busha oraz danych makro z USA. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że nawet w przypadku dobrych informacji, oczekiwanie na posiedzenie RB ONZ będzie ograniczało aktywność na rynkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skala obniżki stóp ECB rozczarowała inwestorów