Skalski kontra Centrum Klima

ANP
opublikowano: 03-09-2010, 00:00

Krakowska spółka rozważa pozwanie firmy z GPW. Poszło o 700 tys. zł naliczonej kary za opóźnienie budowy.

Krakowska spółka rozważa pozwanie firmy z GPW. Poszło o 700 tys. zł naliczonej kary za opóźnienie budowy.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że budowa hali produkcyjnej i nowej siedziby Centrum Klimy w podwarszawskim Wieruchowie może być tańsza, niż początkowo zakładały władze firmy. Ostatecznie inwestycja miała kosztować 19,1 mln zł, czyli o 700 tys. zł mniej. Jak informował Marek Perendyk, prezes Centrum Klimy, wykonawca inwestycji krakowska firma Skalski niemal o miesiąc przekroczyła termin realizacji przedsięwzięcia i stąd kara w takiej właśnie kwocie.

— Kontrakt z firmą Skalski jest już rozliczony, a należna kwota została wypłacona zgodnie z obowiązującą nas umową. Wynikało z niej jednoznacznie, że za ewentualne opóźnienia w oddaniu projektu wykonawca ponosi kary finansowe. Obiekt został nam przekazany — jak wynika z dokumentów odbioru podpisanych przez wykonawcę — 25 dni po terminie. Na tej podstawie od wynagrodzenia za realizację inwestycji odliczyliśmy należną kwotę — mówi Marek Perendyk, prezes Centrum Klimy.

Z zarzutami nie zgadza się Piotr Skalski, prezes i właściciel firmy Skalski Budownictwo, która budowała siedzibę giełdowej spółki.

— Prace rozpoczęliśmy na początku stycznia 2010 r. w trakcie wyjątkowo surowej zimy. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, w tym także wiosennych roztopów, zakończyliśmy roboty budowlane w terminie umożliwiającym uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie z datą zgodną z terminem umownym. Inwestor rozpoczął użytkowanie hali magazynowej i produkcyjnej jeszcze przed odbiorem końcowym inwestycji — wyjaśnia Piotr Skalski.

Jak zdaniem, mimo że biurowiec był gotowy do użytku, z niezawinionych przez firmę przyczyn przeciągnął się termin jego odbioru. Tłumaczy, że spółka — oprócz ogólnikowego stanowiska o naliczeniu kar umownych — nie otrzymała żadnych szczegółowych informacji uzasadniających naliczenie kar.

— Rozważamy wniesienie pozwu przeciwko Centrum Klima, chociażby dlatego, że inwestor przekroczył o kilka tygodni termin zwrotu 50 proc. kaucji gwarancyjnej — dodaje Piotr Skalski.

W Wieruchowie firma wykonała m.in. hale produkcyjną i magazynową, magazyn wyrobów gotowych, dwukondygnacyjny budynek biurowo-socjalny.

Oficjalnie w nowej siedzibie giełdowa spółka prowadzi działalność od 16 sierpnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane