Skandaliści i nie tylko na aukcji w środę

EBE
opublikowano: 08-05-2012, 00:00

INWESTYCJE ALTERNATYWNE

W Desie Unicum 9 maja będzie można kupić prace artystów współczesnych na charytatywnej aukcji dla Róży Dixon. Ceny zaczynają się od 500 zł.

Róża jest córką Joanny Rajkowskiej, artystki znanej przede wszystkim z warszawskich projektów: Pozdrowień z Alej Jerozolimskich (Palma na rondzie de Gaulle’a) i Dotleniacza na placu Grzybowskim. Gdy dziewczynka zachorowała na nowotwór oczu, świat artystyczny zareagował szybko. Dary na aukcję przekazywali zarówno twórcy, jak i galerie.

Licytacja rozpocznie się od fotografii „Palmy” Joanny Rajkowskiej. Artystka podarowała również dwa egzemplarze „Satysfakcji gwarantowanej”, zestawów produktów konsumpcyjnych wytworzonych na bazie jej ciała. Kontrowersyjny projekt prezentowany był w 2000 r. w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. To kwintesencja fascynacji artystki ciałem i jego fizjologią.

Równie kontrowersyjną artystką jest Katarzyna Kozyra. Jej praca dyplomowa „Piramida Zwierząt”, składająca się z martwych zwierząt, odbiła się szerokim echem w mediach.

Do realizacji projektu Kozyra sama wybrała konia, a jego zabijanie zarejestrowała na filmie. W późniejszych latach artystka skupiła się na fotografii, wideo i instalacjach. Tu również szokowała. Wystarczy przypomnieć jej „Łaźnię”. W Desie Unicum będzie do kupienia odważna fotografia „Andrzej Karaś”.

Collage Karola Radziszewskiego „Scotch Pink (Siusiu w torcik)” nawiązuje do głośnej wystawy w warszawskiej Zachęcie, która również wywołała sporo emocji.

Krytykowano jakość zgromadzonych na niej prac i towarzyszący wystawie film „Chłopcy fantomowcy”, który okrzyknięto gejowskim pornosem. Artysta, który był kuratorem tej ekspozycji, odtworzył na niej instalację Edwarda Krasińskiego z 1997 r. z czarno-białą kopią „Bitwy pod Grunwaldem” i przedzieloną niebieskim scotchem. Collage Radziszewskiego również przedziela taśma, ale różowa.

Gratką dla kolekcjonerów będzie praca jednej z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicielek młodego pokolenia — Agaty Bogackiej.

Artystka początkowo malowała bardzo charakterystyczne portrety i autoportrety, rejestrowała pojedyncze wydarzenia z życia swoich malarskich bohaterów. Po latach jej twórczość się zmieniła, stała się bardziej abstrakcyjna.Widać to po powstaniu cyklu „Plan podróży”.

„Cień” Agaty Bogackiej, który znalazł się w katalogu aukcyjnym, jest jedną z najnowszych prac artystki — powstał w tym roku.

W katalogu znaleźli się również przedstawiciele starszego pokolenia, m.in. przedstawiciele nieistniejącej już słynnej Gruppy: Marek Sobczyk, Paweł Kowalewski i Ryszard Grzyb. Od 100 zł będą licytowane książki podarowane przez Andę Rottenberg. Ich nabywcy mogą liczyć na dedykację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skandaliści i nie tylko na aukcji w środę