Skarb państwa ustalił rozsądną cenę za akcje Tauronu

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 07-06-2010, 00:00

Analitycy prognozują, że na pierwszej sesji kurs wzrośnie nawet o 10 proc.

Majowa oferta publiczna ak-

cji PZU zakończyła się wielkim

sukcesem. Indywidualni inwestorzy dobrze na niej zarobili, a kurs ubezpieczyciela nadal utrzymuje się 10 proc. powyżej ceny sprzedaży. Teraz do kupienia jest do 7389300798 akcji Tauron Polska Energia. Z tej puli 20 proc. lub 25 proc. (po przesunięciu między transzami) ma trafić do drobnych inwestorów. Od wtorku będą mogli zapisywać się na co najmniej 1350 akcji, lecz nie więcej niż 13 500 sztuk.

Zapisy będą przyjmowane po cenie maksymalnej, która została określona na 70 gr. Jeśli indywidualni inwestorzy będą składali maksymalne zapisy i w transzy znajdzie się 25 proc. oferowanych akcji, to wystarczy ich dla blisko 140 tys. osób. Wartość jednego zapisu to maksymalnie 9450 zł.

Zaproponowana cena przez oferującego wydaje się atrakcyjna. Wcześniejsze analizy brokerów, sporządzone metodą porównawczą, sugerowały wycenę 0,51-1,46 zł, a biorąc pod uwagę zdyskontowane przepływy pieniężne (DCF), widełki kształtowały się w przedziale od 0,61 do 1,17 zł.

Przepytani przez nas analitycy podkreślają, że skarb państwa nie zamierza zdzierać z drobnych inwestorów. Większość uważa, że oferta Tauronu będzie ważnym rynkowym wydarzeniem, a zainteresowanie będzie duże. Dodają jednak, że trudno liczyć na tak wielki sukces jak w przypadku PZU. Na akcje ubezpieczyciela zapisy złożyło ponad 250 tys. osób. Analitycy najczęściej oczekują około 10-procentowej stopy zwrotu w debiucie, jeśli koniunktura na rynku znacząco się nie pogorszy. Sceptycy wśród zagrożeń wymieniają niepewną koniunkturę. Dodają, że PGE, ubiegłoroczny debiutant z branży energetycznej, w dłuższym terminie rozczarował. Kurs akcji konkurenta Tauronu po udanym debiucie spadł poniżej ceny sprzedaży w ofercie.

Analitycy komentują i prognozują

Franciszek Wojtal, analityk Millennium DM

70 gr za jedną akcje Tauronu to atrakcyjna cena. Wstępne wyceny były wyższe. Oczekuję dużego zainteresowania inwestorów, którzy mają w pamięci udany debiut PZU.

Ta cena daje pewne pole do wzrostów.

Prognoza na pierwszą sesję + 10 proc.

Maciej Bobrowski

dyrektor działu analiz BDM

Uważamy, że oferujący, decydując się na cenę maksymalną 70 gr, wziął pod uwagę dużą niepewność na rynku. Ustalona cena oferuje pewne dyskonto w stosunku do spółek z branży, przynajmniej obecnie. Oferta powinna zamknąć się bez problemu. Inna kwestia to stopa zwrotu z inwestycji dla inwestora indywidualnego. Sytuacja na rynkach jest nadal nerwowa i nie wiadomo, jak wskaźniki Tauronu będą wyglądały na tle rynku w dniu debiutu pod koniec czerwca. Jeśli przyjmiemy, że będą podobne jak dziś, to pierwsza sesja będzie udana.

Prognoza na pierwsza sesję + 10 proc.

Jacek Stąpała

dyrektor ds. obsługi maklerskiej BM Alior Banku

Cena oferuje dyskonto w stosunku do spółek z branży. To dyskonto jest jednak uzasadnione niskim wskaźnikiem ROE. Dodatkowo Tauron wytwarza energię z węgla kamiennego, przez co osiąga niższe marże. Większa emisja CO2 może skutkować wyższymi kosztami w przypadku ograniczenia limitów. Do tego dochodzi jeszcze duży program nakładów na inwestycje odtworzeniowe. Zakładając, że w transzy drobnych inwestorów znajdzie się pula 25 proc. z oferty publicznej, to zapisy może złożyć około 140 tys. osób lub trochę więcej. Na pierwszej sesji spodziewam się zysku 5-10 proc. O tym, jaki będzie debiut, zdecyduje popyt w transzy instytucjonalnej oraz koniunktura rynkowa.

Prognoza +5-10 proc.

Marcin Kiepas

analityk XTB

Cena maksymalna to pozytywna niespodzianka. Jest atrakcyjniejsza, niż można było się spodziewać. Liczyłem, że wyniesie minimum 75 gr. 70 gr to zachęta do kupna akcji, jednak nie spodziewam się takiego zainteresowania jak przy ofercie PZU. Sądzę, że zapisy na akcje Tauronu może złożyć około 100 tys. inwestorów indywidualnych. Debiut zależy od koniunktury. Jeśli będzie

niezła, to cena może wzrosnąć o 10 proc. Przy gorszej może to być 5 proc.

Prognoza na pierwszą sesję +5-10 proc.

Mirosław Saj

analityk DnB Nord

Nie przesadzałbym z atrakcyjnością oferty Tauronu. Będę mile zaskoczony, jeśli oferta odniesie podobny sukces jak w przypadku PZU. Ja jednak jestem sceptyczny. Być może trudno będzie nawet sprzedać wszystkie akcje. Koniunktura na giełdzie jest słaba, a akcje PGE, które debiutowały w ubiegłym roku, wyceniane są poniżej ceny z oferty. Jeśli Tauron da zarobić w debiucie, to nie tyle, ile PZU.

Prognoza na pierwsza sesję

najwyżej + 5 proc.

Roland Paszkiewicz

dyrektor działu analiz CDM Pekao

Cena maksymalna wydaje się atrakcyjna na tle wycen rynkowych. Rynek spodziewał się wyższej. Wydaje się, że resort skarbu chce zachęcić inwestorów. Oczekuję dużego zainteresowania inwestorów indywidualnych, choć powtórka sukcesu z PZU wydaje się mało prawdopodobna. Jednak jest szansa, że będzie to duże wydarzenie rynkowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy