Skarb Państwa wystąpił do KNB o wykonywanie 75% głosów na WZ Banku Pocztowego

30-06-2004, 19:07

Skarb Państwa, działając poprzez bank PKO BP SA, wystąpił do Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) o zgodę na wykonywania 75% głosów na walnym zgromadzeniu Banku Pocztowego, podał resort skarbu w komunikacie w środę.

Kilka dni temu prasa donosiła o podpisaniu umowy sprzedaży 25% akcji Banku Pocztowego przez spółkę Prokom Investments na rzecz PKO BP.

Pozostałe 75% akcji minus jedna akcja należy do Państwowego Przedsiębiorstwa Użyteczności Publicznej Poczta Polska.

„Nabycie przez PKO BP akcji Banku Pocztowego jest zgodne z przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 4 czerwca 2002 roku ‘Zarysem strategii wobec banków z bezpośrednim i pośrednim udziałem Skarbu Państwa na tle sektora bankowego w Polsce’ i będzie stanowić podstawę do rozpoczęcia współpracy obu podmiotów oraz do ich współpracy z PPUP Poczta Polska” – czytamy w komunikacie resortu skarbu.

Działania te mają na celu uzyskanie efektu synergii, wzmocnieniem pozycji rynkowej banków z polskim kapitałem, a także podniesieniem wartości PKO BP, czytamy także.

Obecnie trwa proces prywatyzacji PKO BP. Na przełomie czerwca i lipca do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) ma zostać złożony prospekt emisyjny banku. Skarb Państwa chce zaoferować ok. 30% akcji banku na giełdzie, których debiut ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Wpływy ze sprzedaży pakietu akcji PKO BP – szacowane na 4-6 mld zł – mają kluczowe znaczenie dla budżetu państwa i utrzymania bezpiecznej relacji długu publicznego do PKB.

qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Skarb Państwa wystąpił do KNB o wykonywanie 75% głosów na WZ Banku Pocztowego