Skarb poszuka pary dla Lotosu

Paweł Janas
opublikowano: 10-09-2009, 06:48

Mimo niepowodzenia z katarskim inwestorem dla stoczni, MSP znów zerka na Bliski Wschód.

Grupa Lotos jest w gronie 39 spółek przewidzianych przez rząd do prywatyzacji w 2010 r. Resort skarbu nie zamierza co prawda oddać kontroli nad paliwową spółką, ale na sprzedaż wystawi pokaźny pakiet.

— Zakładamy, że w grę wchodziłby zakup 13,5 proc. akcji spółki przez inwestora branżowego — informuje Mikołaj Budzanowski, podsekretarz stanu w ministerstwie skarbu, odpowiedzialny m.in. za sektor naftowy.

Rozmowy z potencjalnym inwestorem mają zacząć się w IV kwartale. Skarb chciałby sfinalizować sprzedaż do połowy przyszłego roku.
Znowu Arabowie?

Kto miałby ten pakiet kupić? Mikołaj Budzanowski nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Wskazuje jednak na potencjalny kierunek — Bliski Wschód. Do poszukiwania kapitału wśród inwestorów arabskich nie zniechęciła rządu nieudana próba pozyskania Katarczyków dla stoczni. I nic w tym dziwnego. Mimo kryzysu Arabowie nadal mają duże pieniądze i poszukują możliwości wzmocnienia obecności w Europie.

— Na październik zaplanowany jest wyjazd przedstawicieli polskiego rządu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Nie wykluczam, że podejmiemy tam rozmowy także o pozyskaniu chętnego do zakupu akcji Lotosu — mówi Mikołaj Budzanowski.

Więcej w czwartkowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Skarb poszuka pary dla Lotosu