Skarb przegrał spór o Szopienice

GRA
opublikowano: 02-02-2010, 00:00

Decyzja o likwidacji spółki zależnej Hutmenu była zasadna. Sąd apelacyjny odrzucił pozew skarbu państwa.

Decyzja o likwidacji spółki zależnej Hutmenu była zasadna. Sąd apelacyjny odrzucił pozew skarbu państwa.

Huta Metali Nieżelaznych Szopienice, należąca do grupy giełdowego Hutmenu, może ruszać z wyprzedażą majątku. Skarb państwa przegrał bowiem po raz drugi spór o zasadność uchwał likwidacyjnych (ma 32 proc. akcji i uważał, że hutę można było jeszcze uratować). Wczoraj sąd apelacyjny odrzucił jego zażalenie i podtrzymał wcześniejszy wyrok sądu okręgowego.

— Z decyzjami dotyczącymi majątku czekaliśmy na rozstrzygnięcie sądowe. Skarb ma jeszcze wprawdzie możliwość złożenia wniosku o kasację wyroku, ale to chyba niecelowe — komentuje Mieczysław Wicherski, szef biura zarządu Hutmenu.

Dlatego na dzisiejszym walnym zgromadzeniu, które jest kontynuacją WZA przerwanego w styczniu, akcjonariusze zajmą się wydaniem zgody na sprzedaż kilku nieruchomości.

— Prowadzimy zaawansowane rozmowy z potencjalnymi nabywcami. Zależy nam na czasie — mówi Mieczysław Wicherski.

Szopienice mają około 100 ha gruntów w Katowicach, na które składają się zarówno tereny z budynkami przemysłowymi, jak i tereny niezabudowane. Pieniądze uzyskane z ich sprzedaży pozwolą w pierwszej kolejności zaspokoić wierzycieli huty, a potem zostaną podzielone między akcjonariuszy. Zobowiązania Szopienic wobec spółki matki, czyli Hutmenu, wynoszą około 100 mln zł.

W przeprowadzonym niedawno podwyższeniu kapitału Szopienic (z prawem poboru) udział wziął tylko Hutmen. To oznacza, że po zarejestrowaniu emisji przez sąd Hutmen będzie mieć około 75 proc. kapitału (teraz ma 62 proc.), a skarb państwa — około 20 proc. (teraz ma 32 proc.). Uzyskane z emisji 1,6 mln zł pozwoli spółce sfinansować procedury związane z likwidacją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy