Skarb sprzeda akcje Lotosu

Paweł Janas, ISB
opublikowano: 17-04-2008, 00:00

Państwo wniesie pakiet Petrobaltiku do gdańskiej grupy. Tuż potem sprzeda jej akcje uzyskane w wyniku tej operacji.

Państwo wniesie pakiet Petrobaltiku do gdańskiej grupy. Tuż potem sprzeda jej akcje uzyskane w wyniku tej operacji.

Aleksander Grad, minister skarbu, chce jeszcze w tym roku chce wnieść pozostały w jego dyspozycji pakiet 30,36 proc. akcji Petrobaltiku do Grupy Lotos. Dzięki temu przejęłaby ona pełną kontrolę nad spółką wydobywczą. Po zakończeniu tej operacji skarb państwa, który ma obecnie 58,84-procentowy pakiet w Lotosie, obejmie nowe akcje grupy i jego zaangażowanie wzrośnie. Ale nie na długo. Zaraz potem chce sprzedać taką część walorów Lotosu, by powrócić do obecnego udziału w spółce. Aleksander Grad nie ujawnił, jak duży pakiet trafi pod młotek — kilku- czy kilkunastoprocentowy.

— Zależy to od wyceny Petrobaltiku, który zostanie wniesiony do Lotosu — powiedział minister.

Lotos wielokrotnie upominał się o pozostałą część akcji spółki wydobywczej. Teraz jednak milczy jak grób.

— Nie komentujemy słów ministra — ucina Marcin Zachowicz, rzecznik spółki.

Realizację tego pomysłu blokuje przeszkoda — ciągnący się od blisko trzech lat spór między związkami zawodowymi Petrobalticu a skarbem o wydanie załodze znaczącej liczby akcji pracowniczych. Prawnicy reprezentujący załogę sugerowali wcześniej, że jeśli sprawa nie zostanie rozwiązana, może nieść ryzyko prawne dla przeniesienia akcji do Lotosu. Jeszcze w 2005 r. do sądów wpłynęło około 330 pozwów o wydanie akcji lub o odszkodowanie. Skarb nie był jednak skłonny do ustępstw, bo kilka wyroków było po jego myśli.

— Nie widzimy chęci dogadania się w tej sprawie ani ze strony Lotosu, ani ministerstwa — mówi Janusz Bażak z Solidarności Petrobaltiku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas, ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy