Skarbiec TFI oczekuje wzrostu aktywów i poprawy wyników

ISBNews
opublikowano: 23-01-2014, 17:38

Skarbiec TFI ocenia, że m.in. dzięki dobrej sprzedaży funduszy akcyjnych, 2013 rok zakończył z wyższym zyskiem w porównaniu do wypracowanego rok wcześniej.

Cel spółki na ten rok to dalsza poprawa wyników w ujęciu rocznym oraz wzrost wartości aktywów, poinformował prezes agencję ISBnews Skarbiec TFI Marek Rybiec. W samych funduszach akcyjnych wzrost aktywów powinien sięgnąć w tym roku 500-600 mln zł.

"Spodziewamy się, że w tym roku na rynku funduszy napływ środków może być nawet o połowę wyższy niż rok wcześniej. Zakładamy, że jako Skarbiec TFI będziemy beneficjentami tego napływu. W zakresie aktywów rynku kapitałowego planujemy zdecydowanie wyższe wartości niż w ub. roku. Jest to bezpośrednio związane ze wspomnianym wcześniej napływem nowych środków do funduszy (głównie z nisko oprocentowanych lokat bankowych), jak również z ofertą Skarbiec TFI" - powiedział Rybiec w rozmowie z ISBnews.

Dodał, że w spodziewany przez Skarbiec TFI napływ aktywów do funduszy rynku kapitałowego - głównie do funduszy akcyjnych - będzie znacznie wyższy niż w 2013 r., kiedy sięgnął ok. 250 mln zł.

"W tym roku będą królowały akcje i obligacje korporacyjne. To jest wspólny pogląd nasz i naszego partnera JP Morgan Asset Management. Poza grudniem ub. roku, gdy rynek mocno się przecenił, to wartość sprzedaży funduszy akcji w II półroczu 2013 r. była wyższa niż w I półroczu i zakładamy, że ta tendencja będzie w tym roku kontynuowana. Spodziewamy się kilkuset mln zł aktywów z tego segmentu w tym roku" - podkreślił.

Skarbiec poinformował dziś o uruchomieniu nowego funduszu parasolowego Skarbiec - JP Morgan AM Funds Polska SFIO, w skład którego wchodzą 4 subfundusze. Próg wejścia do funduszu to 1 tys. zł.

Rybiec powiedział ISBnews, że spodziewa się napływu netto do tego produktu na poziomie 200-400 mln zł w pierwszym roku od uruchomienia, choć - jak podkreślił - "na koniec dnia dużo zależy od napływów środków na rynek". "Poza wyselekcjonowanymi strategiami JPMorgan, bardzo dużą zaletą funduszu Skarbiec - JPMorgan AM Funds Polska będzie ich konstrukcja oparta na polskim prawie funduszowym i podatkowym. Takie rozwiązanie da naszym klientom nie tylko potencjalnie duże możliwości osiągnięcia atrakcyjnych stóp zwrotu, ale również duży komfort związany z brakiem samodzielnego rozliczenia podatkowego tych inwestycji" - podkreślił.

W związku ze zmianami na rynku funduszy emerytalnych, prezes Skarbiec TFI nie spodziewa się dużego zamieszania, bowiem skutki reformy są już uwzględnione w wycenach spółek, notowanych na GPW. W jego ocenie, ten rok przyniesie dalszy przepływ środków klientów z depozytów bankowych do funduszy inwestycyjnych.

"Zakładamy, że jeśli z lokat bankowych, których wartość w systemie to kilkaset miliardów złotych, do funduszy trafi zaledwie kilka procent, to na rynek funduszy może trafić nawet 20-25 mld zł nowych środków" - poinformował Rybiec.

Sprzedaż wysokomarżowych produktów akcyjnych wpłynęła pozytywnie na wyniki Skarbca za 2013 r. Ten rok również ma przynieść poprawę wyników w porównaniu do ubiegłego.

"Wyniki za 2013 rok były lepsze r/r m.in. ze względu na strukturę nowych aktywów, w której dominowały fundusze akcyjne. Zakładamy, że w tym roku również poprawimy wyniki rok do roku" – powiedział prezes.

Wartość aktywów Skarbiec TFI pod zarządzaniem wyniosła 13,69 mld zł na koniec 2013 r., co oznacza wzrost o 3,9 mld zł netto w skali roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Skarbiec TFI oczekuje wzrostu aktywów i poprawy wyników