Skiba: deficyt może być w 2018 r. niższy niż zakładane 2,7 proc. PKB

PAP
opublikowano: 11-10-2017, 06:27
aktualizacja: 11-10-2017, 06:27

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że deficyt sektora finansów publicznych w przyszłym roku nie wyniesie 2,7 proc. PKB tylko mniej - poinformował we wtorek podczas pierwszego czytania projektu budżetu na 2018 r. wiceminister finansów Leszek Skiba.

Projekt pilotowany przez Leszka Skibę, wiceministra finansów, ma zwiększyć bazę transakcji na potrzeby walki z praniem brudnych pieniędzy.
Zobacz więcej

NA WSZELKI WYPADEK:

Projekt pilotowany przez Leszka Skibę, wiceministra finansów, ma zwiększyć bazę transakcji na potrzeby walki z praniem brudnych pieniędzy. Marek Wiśniewski

Przed zakończeniem trwającej około osiem godzin debaty na pytania posłów odpowiadał m.in. wiceminister finansów Leszek Skiba. Mówił, że w przyszłym roku poziom długu do PKB pozostanie na poziomie 51,7 proc., czyli takim samym, jak w roku 2017, a w kolejnych latach będzie się obniżał.

"Jest to możliwe dzięki temu, że obniża się deficyt" - powiedział wiceminister. Poinformował, że przewidziany w uzasadnieniu do budżetu szacunek deficytu sektora finansów publicznych w 2018 r. w wysokości 2,7 proc. PKB wynika z założenia, iż wszyscy wydadzą 100 procent tego, co jest zapisane w ustawie budżetowej.

"Naturalne oszczędności, które zawsze pojawiają się w wykonaniu (budżetu - PAP) oznaczają, że realnie ten deficyt można oceniać niżej. Czyli tak naprawdę, jeśli poziom naturalnych oszczędności wyniesie np. 6 mld zł, to ten deficyt sektora finansów publicznych może wynieść 2,4 proc. PKB. Czyli istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że deficyt sektora finansów publicznych w roku przyszłym nie wyniesie 2,7 proc. PKB tylko mniej" - powiedział Skiba.

"To jest możliwe dzięki rosnącym dochodom z podatku VAT i innym podatkom" - dodał. Przypomniał, że w 2015 r. dochody z VAT wynosiły 6,4 proc. PKB, w 2016 r. - 6,8 proc. PKB. "Szacujemy, że w roku 2017 mogą wynieść 7,9 proc. PKB, a w roku 2018 prawdopodobnie mogą przekroczyć 8 proc. PKB" - wyjaśnił.

"Czyli tak naprawdę mamy do czynienia z istotnym wzrostem dochodów podatkowych nominalnie, realnie i także w odniesieniu do produktu krajowego brutto. To oznacza, że państwo polskie w coraz mniejszym stopniu potrzebuje dywidend" - mówił.

Według Skiby poziom dywidend jest w projekcie istotnie mniejszy niż w latach poprzednich, aby spółki skarbu państwa miały jak najwięcej środków na inwestycje. "Państwo nie drenuje spółek tak, jak miało to miejsce w czasach PO, zyski pozostają w firmach (...) dzięki temu mogą być przeznaczane na inwestycje" - wyjaśnił.

Według niego inwestycje są jednym z istotnych elementów wzrostu PKB. MF szacuje, że wzrosną one w przyszłym roku o 7,6 proc. Skiba zaznaczył, że dla wzrostu gospodarczego w przyszłym roku w założonej wielkości 3,8 proc., kluczową liczbą jest 4,4 proc. - poziom bezrobocia prognozowany w Polsce przez Komisję Europejską (według metodologii unijnej - PAP).

"Ten budżet bazuje na bardzo dobrej koniunkturze gospodarczej, którą z perspektywy UE potwierdza KE zakładając, że (...) Polska będzie czwartym, najlepszym pod względem rynku pracy krajem, z poziomem bezrobocia wynoszącym 4,4 proc." - podkreślił wiceminister.

Sejm zdecyduje w głosowaniu, czy dalej pracować nad projektem budżetu na 2018 r., wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zgłosili posłowie PO i Nowoczesnej. "Zgłoszono wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy budżetowej na rok 2018, do głosowania nad tym wnioskiem przystąpimy w bloku głosowań" - poinformował wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, zamykając wtorkową debatę budżetową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Skiba: deficyt może być w 2018 r. niższy niż zakładane 2,7 proc. PKB