Skiba: w całym 2017 r. roku wzrost PKB pomiędzy 4 proc. a 4,5 proc.

PAP
opublikowano: 14-11-2017, 13:30
aktualizacja: 14-11-2017, 13:32

Uzasadniony jest scenariusz przewidujący, że PKB w całym roku 2017 wzrośnie w przedziale między 4 proc. a 4,5 proc., powiedział we wtorek PAP wiceminister finansów Leszek Skiba.

Projekt podatku od sprzedaży detalicznej rodzi się w bólach, a Leszek Skiba, wiceminister finansów, ma już kolejne pomysły na innowacje w biznesie handlowym. Chce monitorować on-line sprzedaż w sklepach. Kusi firmy informacjami.
Zobacz więcej

REWOLUCJA W HANDLU:

Projekt podatku od sprzedaży detalicznej rodzi się w bólach, a Leszek Skiba, wiceminister finansów, ma już kolejne pomysły na innowacje w biznesie handlowym. Chce monitorować on-line sprzedaż w sklepach. Kusi firmy informacjami. Marek Wiśniewski

"Scenariusz przewidujący, że wzrost gospodarczy w całym roku będzie pomiędzy 4-4,5 proc. jest uzasadniony (...). Kibicujemy, żeby ta wartość była jak największa, ale ona się znajdzie gdzieś w tym przedziale" - powiedział Skiba.

Jego zdaniem dobre dane o wykonaniu budżetu po wrześniu tego rok pokazują, że jest pełna zgodność między sytuacją makroekonomiczną, a dobrą sytuacją gospodarczą.

Skiba przypomniał, że na przyszły rok rząd zakłada wzrost gospodarczy w wysokości 3,8 proc., co oznacza, że wyniki dla poszczególnych kwartałów mogą być lepsze, ale też gorsze. "Czy któryś kwartał będzie lepszy od 4,7 proc.? Możliwe, że będzie to trudne" - powiedział. Ocenił, że warunkiem utrzymania wzrostu powyżej 4 proc. jest przeprowadzenie reform strukturalnych związanych z Planem Morawieckiego, innowacjami.

"Wtedy rzeczywiście, za jakiś czas, wzrost powyżej 4 proc., przy wysokim tempie wzrostu produktywności, jest możliwy do osiągnięcia. Ale w horyzoncie najbliższego roku, czy dwóch nasze oczekiwanie jest takie, że wzrost będzie poniżej 4 proc., co odpowiada potencjalnemu wzrostowi" - dodał wiceminister. Zaznaczył, że takie też prognozy zawarto w Aktualizacji Programu Konwergencji.

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek w tzw. szybkim szacunku, że PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w III kwartale o 4,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Ekonomiści oczekiwali wzrostu PKB w III kwartale w granicach 4,5 proc. w ujęciu rocznym.

GUS podał, że PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 1,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 5 proc.

W II kwartale 2017 r. PKB niewyrównany sezonowo wzrósł o 4 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 4,1 proc. rdr w I kwartale br. Natomiast PKB wyrównany sezonowo w II kw. tego roku wzrósł o 0,9 proc. (kdk) i 4,2 proc. (rdr), a w pierwszym kwartale o 1,1 proc. (kdk) i 4,4 proc. (rdr).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Skiba: w całym 2017 r. roku wzrost PKB pomiędzy 4 proc. a 4,5 proc.