Czytasz dzięki

Skiba: wzrost gospodarczy w II kwartale może być niski, ale to sytuacja przejściowa

  • PAP
opublikowano: 20-03-2020, 10:55

Wzrost gospodarczy w drugim kwartale tego roku może być niski, ale to sytuacja przejściowa, powiedział w piątek wiceminister finansów Leszek Skiba. Zauważył, że problemy eksporterów amortyzuje kurs złotego, a spadający import wspiera konsumpcje lokalnych produktów.

Wyświetl galerię [1/2]

Leszek Skiba

WM, Puls Biznesu

Wiceminister pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia m.in. o sytuację polskich eksporterów, mówił, że mają kłopoty, bowiem zamknięcie granic jest ograniczeniem, mimo że dla przewozu towarów granice są otwarte. Dodał, że w takiej sytuacji, z jaką mamy obecnie do czynienia, spada popyt na część polskiego eksportu.

"Na razie nie mamy dokładnych danych. Możemy oczekiwać, że może być kłopot polegający na tym, że eksporterzy widzą trudności ze sprzedażą. Ale z drugiej strony jest zmiana kursu (walutowego, złoty się osłabił - PAP), która powoduje, ze eksport jest bardziej opłacalny, w związku z tym jest to taka poduszka, amortyzator, jeśli chodzi o dochody eksporterów" - powiedział Skiba.

"Jeśli chodzi o całą gospodarkę, widzimy że import towarów z zagranicy też może spaść, co może korzystnie działać na polski wzrost gospodarczy - Polacy kupują więcej lokalnych towarów niż importowanych" - dodał wiceminister.

Zauważył przy tym, że zawsze w kryzysie import spada silniej niż eksport, co też będzie swego rodzaju amortyzatorem, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy w drugim kwartale br. "Zakładamy, że może być na niskim poziomie, ale to będzie przejściowa sytuacja" - powiedział.

15 marca Polska przywróciła tymczasową kontrolę na swoich granicach, podobnie zrobiły też inne kraje.

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego od 15 marca 2020 r. zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, z Polski i do Polski.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy