Skiba: wzrost PKB w II kw. może być zbliżony do 4,0 proc.

PAP
opublikowano: 13-06-2017, 11:39
aktualizacja: 13-06-2017, 11:40

Wzrost PKB w II kwartale może być zbliżony do poziomu 4,0 proc. z I kwartału, choć będzie to trudne, ocenił wiceminister finansów Leszek Skiba. Dodał, że w całym roku tempo wzrostu może przekroczyć zakładane przez rząd 3,6 proc.

"Podejrzewam, że 4,0 proc. jest możliwe (w II kwartale - PAP), chociaż będzie to trudne. Nie możemy liczyć na takie odbicie w ujęciu kwartalnym jak w I kwartale, w ujęciu rocznym wzrost będzie zbliżony do 4,0 proc." – powiedział dziennikarzom Skiba.

Jeśli chodzi o PKB w całym roku, Skiba przyznał, że "jest taka szansa, że to będzie więcej niż 3,6 proc., głównie ze względu na przyspieszające inwestycje".

W maju GUS podał, że PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. Był to wyższy wzrost, niż oczekiwali ekonomiści.

W tegorocznym budżecie założono, że wzrost PKB w Polsce w 2017 r. ma wynieść 3,6 proc. Z kolei w myśl przyjętych na początku czerwca założeń budżetowych na 2018 rok, wzrost gospodarczy w przyszłym roku wyniesie 3,8 proc.

Niedawno także OECD podwyższyła prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2017 r. do 3,6 proc. z 3,2 proc. w prognozie listopadowej, choć w odniesieniu do 2018 roku pozostawiła ją na poziomie 3,1 proc.

NA WSZELKI WYPADEK:
NA WSZELKI WYPADEK:
Projekt pilotowany przez Leszka Skibę, wiceministra finansów, ma zwiększyć bazę transakcji na potrzeby walki z praniem brudnych pieniędzy.
Marek Wiśniewski
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane