Sklepy będą czynne 11 XI, związkowcy zapowiadają pikiety

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-11-2005, 16:55

Pracodawcy nie zamierzają zamknąć hipermarketów w Święto Niepodległości, o co zwróciła się do nich "Solidarność". Dlatego związkowcy apelują o bojkot sklepów i nierobienie tego dnia zakupów. Zapowiadają też "uświadamiającą akcję ulotkową" oraz pikiety w środę pod dyrekcjami firm Geant i Auchan.

Pracodawcy nie zamierzają zamknąć hipermarketów w Święto Niepodległości, o co zwróciła się do nich "Solidarność". Dlatego związkowcy apelują o bojkot sklepów i nierobienie tego dnia zakupów. Zapowiadają też "uświadamiającą akcję ulotkową" oraz pikiety w środę pod dyrekcjami firm Geant i Auchan.

Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" domaga się również zmian ustawowych całkowicie zakazujących handlu w niedziele i święta. W tej sprawie wysłała list otwarty do parlamentarzystów - poinformowali we wtorek związkowcy na konferencji prasowej w Warszawie.

"Nasza akcja nie jest skierowana przeciwko żadnej konkretnej sieci; nie jest też adresowana tylko do sklepów wielkopowierzchniowych, ale także do tych małych. Wszystkich, które tego dnia będą otwarte" - podkreślił wiceszef Regionu Mazowsze Jan Dubiński.

Wtórował mu szef sekcji pracowników handlu "S" Alfred Bujara, który przekonywał, że centra handlowe, w których zmusza się pracowników do pracy w święto "bezczeszczą" tradycję.  

Obaj podkreślali, że zmuszanie ludzi do pracy w święto narodowe to ograniczenie wolności i praw pracowniczych, m.in. do godnego odpoczynku, a także godnego uczczenia święta.

W apelu do społeczeństwa związkowcy wzywają do nierobienia zakupów 11 listopada. "Pozwólmy (...) aby nasze dzieci mogły w tym dniu cieszyć się balonikami, podobnie jak dzieci amerykańskie i francuskie w dniach ich świąt narodowych. (...) Nie pozwólmy, aby przedstawiciele zagranicznych centrów handlowych wmawiali nam, że nasze święto narodowe +jest martwe+" - czytamy w apelu. 

Przewodnicząca "S" w Auchan Katarzyna Jachimek nie wyobraża sobie, żeby we Francji w rocznicę zburzenia Bastylii (14 lipca) w Paryżu pracowały jakiekolwiek sklepy. Jej zdaniem spotkałoby to się z protestem społecznym i nie byłoby tłumaczenia, że konkurencja na rynku jest zbyt duża i nie opłaca się zamknąć sklepów. "Tyle że we Francji zamknięcie sklepów w święto narodowe jest narzucone z góry, uregulowane ustawowo" - powiedziała i wskazała na konieczność takich zapisów w polskim prawie.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Związkowcy podkreślali, że zabrania im się nawet oflagowania (flagami narodowymi) placówek.  

Ulotki z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz krótką informacją o święcie niepodległości rozdawane będą w środę przed Auchan w Piasecznie. Związkowcy nie wykluczają, że akcja obejmie także inne placówki. W tym czasie przed dyrekcją Geant na Ursynowie odbędzie się pikieta. Początek zaplanowano na godz. 14.30.

Z udostępnionych we wtorek PAP danych Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD), zrzeszającej operatorów wielkich sklepów, wynika, że w Polsce w sklepach wielkopowierzchniowych (polskich i zagranicznych) pracuje 160 tys. osób, a 400 tys. miejsc pracy w gospodarce istnieje dzięki współpracy z sieciami handlowymi.

Powołując się na dane z resortu gospodarki i pracy, POHiD poinformowała także, że w 2004 roku w naszym kraju działało kilkanaście tysięcy sklepów o powierzchni powyżej 200 m. kw. Wśród nich było 17 hipermarketów Geant i 19 hipermarketów Auchan.

W Polsce różne grupy (radni, związkowcy, politycy) próbowały ograniczyć lub zakazać handlu w niedziele i święta. Za rządów AWS-UW uchwalono nawet ustawę ograniczającą handel w takie dni, ale prezydent ją zawetował.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane