Skok ceny soku

MD, KZ
opublikowano: 22-04-2014, 00:00

Choroba cytrusów, którą roznosi mały owad, zdewastowała uprawy pomarańczy na Florydzie. Cena soku gwałtownie rośnie.

Według najnowszych prognoz, opublikowanych już w kwietniu przez amerykański Departament Rolnictwa, produkcja wyniesie w tym roku 110 mln skrzynek pomarańczy, czyli około 4,95 mln ton. To o 18 proc. mniej niż w ubiegłym roku i najmniej od 1985 r., kiedy uprawy ucierpiały z powodu niespodziewanego zimna. Rekordowe zbiory zanotowano w 1998 r., kiedy wyniosły 244 mln skrzynek.

Cena zmrożonego soku pomarańczowego poszła natychmiast w górę, dochodząc do najwyższej wartości od dwóch lat. Sok z majowych kontraktów, najaktywniej handlowany, przez trzy kolejne sesje wzrósł o 7 proc., do 1,67 USD za funt.

Wzrost cen stymulują także doniesienia o suszy w Brazylii, największym na świecie producencie soku pomarańczowego. W sok pomarańczowy można zainwestować poprzez kontakty na różnice kursowe, dostępne u większości brokerów.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu