SKOK-i są gotowe kredytować biznes

Albert Stawiszyński
22-10-2003, 00:00

Pożyczki, kredyty, rachunki dla firm — to już nie tylko domena banków, ale także spółdzielczych kas oszczędnościowo- -kredytowych.

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK) działają na polskim rynku od ponad 10 lat. Dopiero jednak od marca 2000 r. przepisy ustawy Prawo działalności gospodarczej pozwoliły im zaoferować swoje usługi przedsiębiorcom.

— Ta regulacja stworzyła spółdzielczym kasom oszczędnościowo-kredytowym możliwości kredytowania działalności gospodarczej swoich członków. W ten sposób kasy nie tylko mogą udzielać im np. kredytów na zakup telewizora czy mieszkania, ale także bezpośrednio wspierać różne inicjatywy gospodarcze — mówi Grzegorz Bierecki, prezes Kasy Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowych.

Warto podkreślić: SKOK-i są wyłączną własnością swoich członków i tylko oni mogą korzystać z ich usług. Członkiem kasy może być każdy (osoba fizyczna), pod warunkiem że najpierw przystąpi np. do stowarzyszenia, pracuje w zakładzie czy też mieszka na obszarze parafii, przy których działają kasy.

— W przypadku przedsiębiorców z usług SKOK-ów mogą korzystać tylko osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a także spółki osobowe, np. jawna, partnerska. Przystąpienie do kasy wiąże się z pewnymi niewielkimi kosztami, choćby koniecznością wniesienia wpisowego czy wykupienia co najmniej jednego udziału, który jest zwracany w przypadku wystąpienia z kasy. W zamian otrzymujemy szybsze niż w bankach procedury uzyskania kredytu, gdyż udzielamy go osobie, którą znamy na co dzień — wskazuje Roman Sikora, prezes SKOK Rodzina.

Dodaje, że koszty samego kredytu w porównaniu z innymi instytucjami finansowymi są mniejsze.

Generalnie oferta SKOK-ów jest bardzo podobna do banków. Począwszy od prowadzenia rachunków ROR, po udzielanie pożyczek, depozyty, ubezpieczenia majątkowe itd. Stosowane formy zabezpieczeń kredytów to np. weksel, poręczenie majątkowe.

Trzeba jednak pamiętać, że członkowie SKOK-ów odpowiadają do wysokości udziałów za zobowiązania kasy. Ich możliwości finansowe wyznacza zaś m.in. liczba członków, wartość udziałów oraz lokat.

Aby dowiedzieć się, jakie są szczegółowe zasady funkcjonowania odpowiedniej spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, trzeba zapoznać się z jej statutem.

Firma transportowo-budowlana Margopol działa na Wybrzeżu, zatrudnia 16 osób.

— Zostałem członkiem SKOK-u w 2001 roku. Dzięki kredytowi moja firma nie zatrzymała się w miejscu. Niezwykle ważne było podejście, z jakim się spotkałem. Nie zostałem potraktowany obcesowo. Dziś z perspektywy swojego członkostwa uważam, że SKOK-i są potrzebne przedsiębiorcom. Działają na zasadach bardzo przyjaznych — mówi Marek Gołuński, szef Margopolu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / SKOK-i są gotowe kredytować biznes