SKOK nie boją się zmiennego oprocentowania

  • Ewa Bednarz
25-03-2014, 00:00

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe zyskały gwarancje bankowe i zaczęły się upodabniać do banków. Niestety, od złej strony.

Oferta SKOK traci na atrakcyjności z miesiąca na miesiąc. W połowie lutego oprocentowanie depozytu trzymiesięcznego w SKOK Wołomin wynosiło 4,5 proc., a posiadacze rachunku osobistego w kasie mogli liczyć nawet na odsetki w wysokości 4,7 proc. w skali roku. Teraz Lokata Pewna zniknęła, a pojawiła się Lokata Stabilna. Oprocentowanie depozytów trzymiesięcznych spadło o 0,7 pkt proc., do 3,8 proc., a sześciomiesięcznych do 4 proc. Posiadacze ROR mogą liczyć na więcej o — odpowiednio — 0,2 i 0,4 pkt proc.

To coraz mniejsza przewaga nad ofertą bankową. Dziś wynosi 0,5-0,6 pkt proc., a jeszcze rok temu, kiedy SKOK Wołomin na Lokacie bezpiecznej oferował 7,5 proc., różnica ta wynosiła kilka punktów procentowych na korzyść kas. Tylko w tym kwartale SKOK Wołomin obniżył oprocentowanie swoich depozytów o około 3 pkt proc. Mimo to wciąż pozostaje liderem w rankingu lokat SKOK od 4 do 12 miesięcy. W lokatach trzymiesięcznych, po zmianach oprocentowania przez SKOK Wołomin, zyskała oferta SKOK Kujawiak.

Oprocentowanie Lokaty Powitalnej wynosi w niej nadal 4,5 proc., ale to też oferta porównywalna z ofertami dla nowych klientów w bankach. Tyle że po trzech miesiącach można przenieść oszczędności na Korzystny Rachunek systematycznego oszczędzania, na którym oprocentowanie wynosi przez trzy miesiące 3,8 proc., przez sześć miesięcy 4 proc., przez 9 miesięcy 4,8 proc., a od 12 do 30 miesięcy 5,5 proc.

A ponieważ jest to oprocentowanie zmienne, nie należy się obawiać, że znajdziemy się na przegranej pozycji, kiedy stopy procentowe zaczną rosnąć. W najbardziej rozpoznawalnej Kasie Stefczyka oprocentowanie lokaty trzymiesięcznej ze stałym oprocentowaniem wynosi 2,30-2,45 proc., ze zmiennym 2,35-2,5 proc.

To żadna atrakcja w porównaniu z większością ofert bankowych. SKOK mają jednak jedną przewagę nad bankami — nie boją się oferować zmiennego oprocentowania na lokatach długoterminowych. Bankom zależy na zaoferowaniu stałych odsetek, które dzisiaj mogą wyglądać na atrakcyjne, ale za dwa-trzy lata już takie nie będą. Minusem ofert kas jest to, że aby poznać ich szczegóły, trzeba się udać do oddziału. Tak jest np. w SKOK Wielkopolska i SKOK Wesoła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / SKOK nie boją się zmiennego oprocentowania