SKOK nie boją się zmiennego oprocentowania

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 25-03-2014, 00:00

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe zyskały gwarancje bankowe i zaczęły się upodabniać do banków. Niestety, od złej strony.

Oferta SKOK traci na atrakcyjności z miesiąca na miesiąc. W połowie lutego oprocentowanie depozytu trzymiesięcznego w SKOK Wołomin wynosiło 4,5 proc., a posiadacze rachunku osobistego w kasie mogli liczyć nawet na odsetki w wysokości 4,7 proc. w skali roku. Teraz Lokata Pewna zniknęła, a pojawiła się Lokata Stabilna. Oprocentowanie depozytów trzymiesięcznych spadło o 0,7 pkt proc., do 3,8 proc., a sześciomiesięcznych do 4 proc. Posiadacze ROR mogą liczyć na więcej o — odpowiednio — 0,2 i 0,4 pkt proc.

To coraz mniejsza przewaga nad ofertą bankową. Dziś wynosi 0,5-0,6 pkt proc., a jeszcze rok temu, kiedy SKOK Wołomin na Lokacie bezpiecznej oferował 7,5 proc., różnica ta wynosiła kilka punktów procentowych na korzyść kas. Tylko w tym kwartale SKOK Wołomin obniżył oprocentowanie swoich depozytów o około 3 pkt proc. Mimo to wciąż pozostaje liderem w rankingu lokat SKOK od 4 do 12 miesięcy. W lokatach trzymiesięcznych, po zmianach oprocentowania przez SKOK Wołomin, zyskała oferta SKOK Kujawiak.

Oprocentowanie Lokaty Powitalnej wynosi w niej nadal 4,5 proc., ale to też oferta porównywalna z ofertami dla nowych klientów w bankach. Tyle że po trzech miesiącach można przenieść oszczędności na Korzystny Rachunek systematycznego oszczędzania, na którym oprocentowanie wynosi przez trzy miesiące 3,8 proc., przez sześć miesięcy 4 proc., przez 9 miesięcy 4,8 proc., a od 12 do 30 miesięcy 5,5 proc.

A ponieważ jest to oprocentowanie zmienne, nie należy się obawiać, że znajdziemy się na przegranej pozycji, kiedy stopy procentowe zaczną rosnąć. W najbardziej rozpoznawalnej Kasie Stefczyka oprocentowanie lokaty trzymiesięcznej ze stałym oprocentowaniem wynosi 2,30-2,45 proc., ze zmiennym 2,35-2,5 proc.

To żadna atrakcja w porównaniu z większością ofert bankowych. SKOK mają jednak jedną przewagę nad bankami — nie boją się oferować zmiennego oprocentowania na lokatach długoterminowych. Bankom zależy na zaoferowaniu stałych odsetek, które dzisiaj mogą wyglądać na atrakcyjne, ale za dwa-trzy lata już takie nie będą. Minusem ofert kas jest to, że aby poznać ich szczegóły, trzeba się udać do oddziału. Tak jest np. w SKOK Wielkopolska i SKOK Wesoła.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane