SKOK przejmują dwie spółki turystyczne

Albert Stawiszyński
opublikowano: 23-07-2007, 00:00

Spółdzielcze kasy znów zaskoczyły rynek. Po deklaracji wejścia jednej ze spółek na GPW mocniej wkroczyły w segment turystyczny.

Do spółdzielczej grupy trafiły Ecco Holiday i Ecco Travel

Spółdzielcze kasy znów zaskoczyły rynek. Po deklaracji wejścia jednej ze spółek na GPW mocniej wkroczyły w segment turystyczny.

W ostatnich dniach nawiedziły Polskę niemal afrykańskie upały. Wielu rodaków myśli o wakacjach. Wkrótce będą mogli wybrać się na nie ze Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi (SKOK). To wcale nie żart. Firma systemu SKOK, Asekuracja, przejęła kontrolę nad jednymi z większych, działających od kilku lat biurami podróży w Pol- sce — Ecco Holiday i Ecco Travel.

— Na mocy umowy część udziałów cypryjskiej spółki Mainco Company Ltd. kupiła Asekuracja z Sopotu i objęła 51 proc. udziałów w Ecco Holiday oraz 94 proc. udziałów w Ecco Travel. Nie zmienił się skład pozostałych udziałowców — wyjaśnia zarząd spółek Ecco.

Spółdzielcze kasy odmawiają infomacji, ile transakcja przejęcia dwóch spółek kosztowała.

Wiadomo, że mamy do czynienia ze sporymi firmami. Ecco Holiday wysłało za granicę w ubiegłym roku około 70 tys. klientów. To — zdaniem SKOK — daje mu trzecią, czwartą pozycję w kraju.

Na głębsze wody

Po co kasom duże spółki turystyczne?

— Dzięki temu oferta turystyczna dla członków kas zostanie znacznie rozszerzona. Na pewno rozbudujemy ofertę pożyczek wakacyjnych — mówi Andrzej Dunajski, rzecznik prasowy Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej.

Branża turystyczna nie jest dla kas czymś nowym. W ramach systemu działa SKOK Family Tours. Spółdzielczym kasom zależało jednak, aby ten segment znacznie rozwinąć.

— Wybór naszych spółek poprzedziła dokładna i długofalowa analiza. Dostrzeżone zostały zarówno stabilna pozycja rynkowa, jak i dobre wyniki finansowe — wyjaśnia zarząd Ecco Holiday i Ecco Travel.

SKOK Family Tours oraz spółki Ecco mają ze sobą ściśle współpracować. We władzach spółek Ecco po dojściu nowego inwestora nie będzie jednak większych zmian. Prezesem Ecco Holiday została Inga Rosiak, pełniąca od dwóch lat funkcję członka zarządu tej firmy. Propozycję objęcia funkcji prezesa w Ecco Travel przyjął Leszek Deneka, który z kolei przez ostatnie trzy lata był członkiem zarządu obu spółek. Do zarządów tych firm powołano również Krzysztofa Rudzińskiego, odpowiedzialnego za obszar finansowy.

Nowy udziałowiec, Asekuracja, jest pośrednikiem ubezpieczeniowym i kredytowym. Nadzoruje kilkusetosobową sieć agentów ubezpieczeniowych działających w większości oddziałów kas. Zajmuje się też obrotem wierzytelnościami.

Prawie jak imperium

System SKOK coraz szybciej się rozrasta, budząc kontrowersje zwłaszcza w środowisku bankowców. Poza prawie 70 spółdzielniami w ramach systemu działają: TFI SKOK, SKOK Media, Wyższa Szkoła Finansów i Administracji, Fundacja na Rzecz Polskich Związków Kredytowych, H and S (spółka informatyczna) i Towarzystwo Finansowe SKOK. To ostatnie planuje do końca tego roku wejść na giełdę, a za uzyskany kapitał chce m.in. zbudować sieć bankomatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy