Skokowy wzrost liczby Brytyjczyków z paszportami krajów UE w roku referendum

  • PAP
opublikowano: 09-04-2018, 17:33
aktualizacja: 09-04-2018, 17:36

W roku 2016, w którym przeprowadzono referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, liczba Brytyjczyków, którzy z sukcesem zakończyli starania o obywatelstwo innego kraju UE, zwiększyła się ponad dwukrotnie - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Eurostatu.

W 2016 roku 6555 obywateli Zjednoczonego Królestwa dostało obywatelstwo innego kraju UE. To o 165 proc. więcej niż w 2015 r., gdy paszport innego kraju unijnego dostało 2478 obywateli Wielkiej Brytanii.

W roku referendum największa liczba Brytyjczyków stała się obywatelami Niemiec. Osób takich w 2016 r. było 2702, co oznacza wzrost w porównaniu z 2015 r. o 355 proc. Reuters podkreśla, że w momencie gdy niemieckie dane się pojawiły, urzędnicy sugerowali, że tak duży skok wynikał z decyzji o wyjściu z UE. Proces nabycia obywatelstwa w Niemczech może zabrać jedynie kilka miesięcy w porównaniu z ponad rokiem w innych krajach członkowskich.

W poniedziałek ani Eurostat, ani Komisja Europejska nie chciały tego komentować. "Zadaniem KE nie jest na pewno oferowanie oceny tych liczb (...) To nie my opuściliśmy UE, my jesteśmy zostawionym partnerem" - oświadczył na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritis Schinas.

Z informacji biura statystycznego UE wynika, że w Belgii, gdzie wielu Brytyjczyków pracuje w instytucjach europejskich, w 2016 r. paszporty tego kraju dostało 506 osób z Wysp (czterokrotny wzrost w porównaniu z 2015 r.). Dla pochodzących z Wielkiej Brytanii urzędników europejskich otrzymanie obywatelstwa innego państwa UE jest kwestią utrzymania posady (w instytucjach UE mogą pracować tylko obywatele UE).

Wielu spośród miliona obywateli Zjednoczonego Królestwa mieszkających w 27 państwach UE opowiadało się w referendum z czerwca 2016 r. za pozostaniem ich kraju we Wspólnocie; 52 proc. uznało jednak, że należy opuścić blok.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu