Skonsolidowany zysk netto Pekao w 2019 r. wyniósł 2,165 mld zł

  • PAP
opublikowano: 27-02-2020, 07:32
aktualizacja: 27-02-2020, 08:25

Skonsolidowany zysk netto Pekao w 2019 r. wzrósł o 10 proc. r/r i nominalnie wyniósł 2,165 mld zł - poinformował w czwartek bank. Jak dodano, aktywa Grupy osiągnęły rekordowy poziom 200 mld zł i były wsparte 8-proc. wzrostem portfela kredytów.

"Skonsolidowany zysk netto Pekao S.A. w 2019 r. wzrósł o 10 proc. r/r (w ujęciu porównywalnym) i nominalnie wyniósł 2,165 mld zł" - poinformował bank w czwartkowym komunikacie.

Marek Lusztyn z bankiem Pekao związany był od wielu lat, przez krótki czas był nawet jego szefem.
Fot. ARC

Jak dodano, ubiegły rok "przyniósł bardzo dobre rezultaty działalności komercyjnej".

"Bankowość detaliczna, MŚP i korporacyjna odnotowały dwucyfrową, najwyższą od dekady dynamikę wzrostu dochodów komercyjnych +12 proc." - napisano.

Bank poinformował, że aktywa Grupy osiągnęły "rekordowy poziom 200 mld zł i były wsparte 8-proc. wzrostem portfela kredytów".

"Dzięki efektywnej działalności komercyjnej w 2019 r. znacznie zwiększyła się skala operacji banku i w efekcie suma bilansowa po raz pierwszy przekroczyła 200 mld zł. Dynamicznie rozwijała się baza zarówno oszczędności, zwłaszcza detalicznych, jak i kredytów, w szczególności w bankowości detalicznej i kredytów hipotecznych. Wzrost finansowania działalności klientów przekroczył 8 proc. r/r, a wzrost zobowiązań wobec klientów wyniósł 5,4 proc. r/r, w tym depozytów detalicznych o blisko 9 proc." - poinformowano w komunikacie.

Bank przekazał, że wynik z tytułu odsetek w 2019 r. wzrósł rok do roku o 9,5 proc. do 5,47 mld zł, wsparty również wyższymi marżami. Wynik z tytułu prowizji i opłat wzrósł o 2,9 proc. do 2,53 mld zł, głównie dzięki wyższym prowizjom kredytowym, działalności kartowej oraz wyższym przychodom związanym z transakcjami walutowymi.

Koszty ryzyka w 2019 r. wyniosły 43 pb, zgodnie z szacunkami zarządu.

"Bank obniżył powtarzalny wskaźnik kosztów do dochodów do poziomu 41 proc. na koniec roku, będąc na dobrej drodze do osiągnięcia celu strategicznego 40 proc. w 2020 r." - czytamy.

Pekao przekazał, że liczba użytkowników bankowości mobilnej na koniec ub.r. wyniosła 1,7 mln, to o 33 proc. więcej niż rok wcześniej i dwa razy więcej niż w 2017 r.

Jeśli chodzi o liczbę nowo otwartych kont dla klientów indywidualnych, to w 2019 r. bank otworzył ich 455 tys., czyli 12 proc. więcej niż rok wcześniej i 65 proc. więcej niż w 2017 roku. W tym roku celem dla Pekao jest otwarcie 0,5 mln nowych rachunków.

"Rezultaty banku za 2019 oddają strategię zrównoważonego wzrostu i odpowiedzialnego podejścia do bankowości, w którym klient i jego dobro są dla nas najważniejsze. Takie podejście pozwala nam generować powtarzalne wyniki" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Pekao Marek Lusztyn.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W liście do akcjonariuszy prezes Lusztyn napisał, że w oparciu o kluczowe wartości, Pekao w pełni zrealizowało w 2019 r. postawione cele biznesowe i finansowe, które w znaczącym stopniu przybliżyły bank do pełnej realizacji strategii w 2020 roku.

"W konsekwencji pozwoliło nam to zwiększyć powtarzalny zysk o 10 proc. r/r. Pomimo skokowego wzrostu składek, o ponad 70 proc., na rzecz Bankowego Funduszy Gwarancyjnego w 2019 roku, potrafiliśmy utrzymać wskaźnik powtarzalnego RoE na wysokim dwucyfrowym poziomie. Wierzę, że w 2020 po raz kolejny uda nam się zrealizować postawione przed organizacją cele biznesowe i finansowe, które zwieńcza realizację naszej strategii +Siła Polskiego Żubra+" - napisał prezes.

Jak podkreślił, "dzięki konsekwencji w działaniu i wykorzystanie pełnego potencjału po stronie biznesu wspartego transformacją cyfrową i operacyjną chcemy w pełni zrealizować nasze cele finansowe strategii: RoE na poziomie 11-12 proc. oraz obniżyć wskaźnik kosztów/dochodów do poziomu 40 proc.".

"Wchodząc w rok 2020 i nową dekadę dla Banku Pekao, naturalnie patrzymy dalej w przyszłość. Rozpoczynamy działania, których kulminacją będzie prezentacja nowej strategii Banku w horyzoncie kilkuletnim. Już dzisiaj mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że będzie to strategia mocno zorientowana na klienta i realizację jego potrzeb. (...) Jednocześnie, chcemy, aby po raz kolejny była to strategia pozwalająca wynagrodzić naszych akcjonariuszy poprzez kontynuację rentownego budowania skali działalności i atrakcyjnych dywidend" - czytamy.

Bank Pekao został założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, posiada ponad 200 mld zł aktywów i kapitalizację rynkową ok. 25 mld zł. Bank obsługuje ponad 5,5 mln klientów detalicznych. Od 1998 r. Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane