Skonto wymaga faktury korygującej

LIDIA ADAMEK-BACZYŃSKA, partner, doradca podatkowy, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA, NATALIA BŁAŻEJEWSKA, konsultant, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA
opublikowano: 04-07-2018, 22:00

W praktyce gospodarczej wielu przedsiębiorców oferuje różnego rodzaju rabaty mające zachęcić kontrahentów do większych zakupów lub wcześniejszej zapłaty.

Jednym z takich rabatów jest skonto, czyli rabat udzielany w związku z wcześniejszą zapłatą.

Skonto określane jest już w momencie zakupu.

Jednakże dopiero dokonanie wcześniejszej zapłaty upoważnia nabywcę do skorzystania z tego rabatu. Czy w takim przypadku konieczne jest wystawienie faktury korygującej? W zakresie dokumentowania rabatu ustawodawca przewidział następujące, pewne zasady.

W przypadku gdy rabat udzielany jest przed dokonaniem sprzedaży (przed wystawieniem faktury), powinien zostać uwzględniony na wystawionej fakturze. Natomiast w przypadku, gdy rabat zostały udzielony po dokonaniu sprzedaży, wówczas wartość sprzedaży ulega obniżeniu w stosunku do wartości wykazanej na fakturze pierwotnej. Taka sytuacja wymaga wystawienia przez sprzedawcę faktury korygującej. Przy czym przepisy ustawy o VAT wskazują, że dostawca może obniżyć podatek VAT w związku z wystawieniem przez niego faktury korygującej pod warunkiem otrzymania potwierdzenia odbioru tej faktury przez nabywcę.

Powyższe zasady budzą jednak wiele wątpliwości — szczególnie w sytuacjach, gdy nabywca towarów zobowiązuje się do wcześniejszej zapłaty już w momencie dokonania transakcji. Czy w tym przypadku możliwe jest uwzględnienieskonta już na fakturze pierwotnej? Z takim zapytaniem zwrócił się jeden z podatników w drodze wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Podatnik argumentował, że jego kontrahenci zobowiązują się do wcześniejszej zapłaty i w większości przypadków płacą we wcześniejszym, ustalonym terminie.

Ze stanowiskiem podatnika nie zgodził się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja indywidualna z 28 września 2016 r., sygn. IPPP1/4512-600/16-2/AS). W wydanej interpretacji wskazał, że skonto ma charakter warunkowy, tj. przyznawane jest z chwilą realizacji przez nabywcę płatności w terminie wcześniejszym. Tym samym, jeżeli faktura zostanie wystawiona przed spełnieniem tego warunku, wówczas nie może uwzględniać wartości skonta. W momencie jej wystawienia nie wiadomo bowiem, czy rabat ten zostanie przyznany, czy też nie. Dopiero na etapie płatności skonto staje się prawnie skuteczne i wpływa na obniżenie podstawy opodatkowania i podatku VAT, co dostawca powinien udokumentować, wystawiając fakturę korygującą. Nie ma możliwości uwzględnienia skonta już na fakturze pierwotnej.

Podatnik wniósł skargę na przedmiotową interpretację, jednakże Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2018 r. (III SA/Wa 475/17, nieprawomocny) ją oddalił. Sąd podzielił stanowisko organu podatkowego i wskazał, że podatnik powinien dokumentować skonto fakturą korygującą i nie ma możliwości jego uwzględnienia już na fakturze pierwotnej. Takie stanowisko komplikuje fakturowanie w przypadku udzielenia skonta, albowiem wymaga wystawienia dodatkowego dokumentu — faktury korygującej, co w przypadku dużej liczby transakcji może okazać się bardzo czasochłonne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: LIDIA ADAMEK-BACZYŃSKA, partner, doradca podatkowy, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA, NATALIA BŁAŻEJEWSKA, konsultant, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Skonto wymaga faktury korygującej