Skorpion w rękach Francuzów

GN
opublikowano: 26-02-2008, 00:00

Societe Generale Asset Management kupiło drugą spółkę w ciągu dwóch miesięcy. Jego TFI szykuje fundusz dla OFE.

Societe Generale Asset Management kupiło drugą spółkę w ciągu dwóch miesięcy. Jego TFI szykuje fundusz dla OFE.

Agencja Ochrony Skorpion to najnowszy nabytek funduszu Eastern Europe Private Equity zarządzanego przez Societe Generale Asset Management (SGAM). Zarządzający uważają, że rynek usług ochrony, w 2006 r. wart 4,5 mld zł, w ciągu najbliższych lat będzie rósł w tempie dwucyfrowym.

— Na tym rynku działa ponad 3 tys. firm. Czeka go konsolidacja i liczymy, że Skorpion odegra w niej znaczącą rolę — mówi Jacek Pogonowski, partner w Societe Generale Asset Management.

Mniejsze transakcje spółka ma finansować samodzielnie. W przypadku dużego przejęcia dołączyć może się fundusz. Kupiona spółka w 2007 r. miała 100 mln zł przychodów, a wynik EBITDA przekroczył 10 mln zł. Daje jej to 4-5 miejsce na rynku.

— Liczymy na podwojenie przychodów w ciągu 3-4 lat jeśli firma będzie się rozwijać organicznie. W przypadku przejęć nastąpi to wcześniej — dodaje Jacek Pogonowski.

Po trzech latach Skorpion może trafić na giełdę. Inną drogą wyjścia funduszu z inwestycji może być sprzedanie spółki inwestorowi . Wartości transakcji Francuzi nie ujawnili. Wiadomo jedynie, że była znacząco wyższa niż poprzedniego zakupu — w grudniu za producenta rogalików Fornetti zapłacili 10 mln EUR.

Francuska grupa liczy, że w połowie roku dostanie od nadzoru zielone światło do startu TFI. Szykuje zamknięty fundusz inwestycyjny typu private equity skierowany do instytucji finansowych, głównie funduszy emerytalnych. Będzie miał wspólną politykę inwestycyjną z funduszem Eastern Europe SGAM.

— OFE muszą zdywersyfikować portfele inwestycyjne. Mamy sygnały, że będą zainteresowane naszym funduszem. Liczymy, że zbierzemy 150-400 mln zł — mówi Jacek Pogonowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu