Skorzystaj z pomocy

JK
opublikowano: 25-08-2009, 00:00

Od 22 sierpnia firmy mogą starać się o antykryzysową pomoc finansową rządu na utrzymanie zatrudnienia (finansowanie "przestojowego"). Prawo do niej mają przedsiębiorstwa, których obroty po 1 lipca 2008 r. w ciągu trzech kolejnych miesięcy spadły co najmniej o 25 proc. Uzyskanie wsparcia obwarowane jest jednak warunkami: nie wolno mieć zaległości wobec fiskusa i ZUS, firma nie może być zagrożona upadłością, musi też stworzyć program naprawczy.

6

Tyle miesięcy może maksymalnie trwać finansowanie "przestojowego, zaś czas pracy objętego nim pracownika może być obniżony do połowy etatu.

575

zł Taka kwota pomocy kryzysowej z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) przypada na jedno miejsce pracy. Pracownik otrzyma minimalną pensję krajową — różnicę między nią a wsparciem funduszu dopłaci pracodawca. W czasie pobierania tego świadczenia oraz w ciągu następnych sześciu miesięcy pracownika nie można zwolnić.

W celu uzyskania wsparcia firma składa do kierownika terenowego biura FGŚP wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi, że znajduje się w przejściowych trudnościach finansowych. Musi dołączyć plan naprawczy.

Wniosek przekazywany jest do ministra gospodarki, ministra skarbu lub marszałka województwa.

7 dni

Tyle dni mają urzędnicy na wydanie zaświadczenia, które umożliwia firmie zawarcie umowy o wypłatę pomocy. Pieniądze trafią na rachunek firmy, która musi niezwłocznie wypłacić je pracownikom i odprowadzić składki na ZUS. W razie niedotrzymania warunków umowy firma musi pomoc zwrócić.

Firmy w przejściowych trudnościach mogą uzyskać z Funduszu Pracy wsparcie na szkolenia pracowników i ich studia podyplomowe. Warunkiem jest założenie w przedsiębiorstwie funduszu szkoleniowego. Firma musi mieć zaświadczenia o przejściowych trudnościach finansowych i zwrócić się do powiatowego urzędu pracy.

Refundacja może sięgnąć 80 proc. kosztów szkoleń lub studiów podjętych w okresie przestojów, maksymalnie 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia na osobę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu