Skotan i Brzeg połączą siły

Krzysztof Kluska
15-02-2001, 00:00

Skotan i Brzeg połączą siły

Dwie giełdowe spółki z sektora skórzanego łączą kanały dystrybucyjne. Nie wykluczają powiększenia grupy o kolejne firmy z branży.

Garbarnia Brzeg i Skotan, połączone osobą głównego akcjonariusza Mirosława Karkosika, liczą, że współpraca umocni ich pozycję. Stanisław Bąderski, prezes Garbarni Brzeg podkreśla, że daje to większe szanse na przetrwanie. Na razie plany zakładają „usystematyzowanie” współpracy (Garbarnia wykonuje dla Skotanu część produkcji).

— Łączymy kanały dystrybucji. Dzięki temu obniżymy koszty — zauważa Wojciech Sobczak, przewodniczący rad nadzorczych obu firm.

Nie wyklucza, że do grupy dołączy kolejny zakład. Jednak — jak zastrzegają zainteresowani — to na razie tylko pomysł. Władze firm liczą się też z możliwością powstania konkurencyjnych grup. Na razie nie widać liderów tego sektora, ale to tylko kwestia czasu.

— Na rynku pozostaną jedynie duże spółki, mające siłę przebicia — dodaje Wojciech Sobczak.

Garbarnia Brzeg planuje na przełomie kwietnia i maja kolejną emisję walorów. Optymistyczny wariant zakłada pozyskanie 20 mln zł. Część funduszy zostanie przeznaczona na modernizację zakładu, a część na inwestycje kapitałowe.

Spółka wytwarza około 1,2 mln mkw. skór rocznie. Po modernizacji ilość ta może się zwiększyć do około 1,4 mln mkw.

Władze spółki nie chcą ujawnić, jakie inwestycje kapitałowe firma zrealizuje. Nie będą to akwizycje.

— To, ile i na co wydamy, zależy głównie od powodzenia emisji. Plany wydatków zostaną sprecyzowane prawdopodobnie w maju — wyjaśnia Wojciech Sobczak.

— Na razie chcemy się skoncentrować na inwestycjach, związanych z rozwojem zakładu — dodaje prezes Bąderski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kluska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skotan i Brzeg połączą siły