Skotan zaczyna rok od przeceny

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 03-01-2007, 00:00

Słabo rozpoczął się 2007 rok dla Skotanu, który ma realizować biopaliwowe inwestycje w grupie Romana Karkosika. W noworocznej ankiecie „PB” spółka dostała najwięcej głosów w kategorii „unikaj”. Ankietowani specjaliści nie musieli długo czekać na potwierdzenie obaw o szanse rozwoju Skotanu. Ministerstwo Finansów podwyższyło akcyzę na paliwa z biokomponentami, co może poważnie zaszkodzić rozkręceniu biopaliwowego interesu. W trakcie pierwszej sesji w nowym roku kurs tej spółki zniżkował nawet około 7 proc. Było nerwowo, ale ostatecznie na zamknięciu za akcję płacono 19,17 zł po spadku o 6,5 proc.

Spółka nie kryła, że nowe rozporządzenie zmniejszające poziom ulgi akcyzowej na biodiesla jest zagrożeniem i może zmusić do skorygowania prognoz finansowych. Dotychczasowa prognoza Skotanu zakłada uzyskanie w 2007 r. zysku netto na poziomie 32,5 mln zł, a rok później aż 187,6 mln zł. Jerzy Małyska, prezes Skotanu, oceniał, że skutkiem nowych regulacji będzie wyraźny spadek opłacalności produkcji biokomponentów i dystrybucja w Polsce. Firma Romana Karkosika będzie więc musiała dostosować się do nowych, niekorzystnych uwarunkowań. Zarząd Skotanu deklarował kontynuowanie strategii zakładającej wybudowanie i uruchomienie w 2008 r. dwóch zakładów produkcji estrów metylowych. Kołem ratunkowym w tej sytuacji miałby być eksport do krajów Europy Zachodniej. Prezes starał się również uspokajać inwestorów zapowiedziami, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku spółka ma pokazać solidne wyniki.

Mimo to optymizm na rynku akcji Skotanu gaśnie od początku maja 2006 r. Wcześniej podsycała go tania emisja z prawem poboru. Po jej realizacji wyczerpały się zasoby informacji, które mogłyby utrzymać walory w trendzie wzrostowym. Na rynku akcji Skotanu grało dużo drobnych graczy, wierzących w magię nazwiska głównego udziałowca. Spadek kursu o 70 proc. w drugiej połowie ubiegłego roku pokazuje, że ich cierpliwość jest na wyczerpaniu. Dziś dodatkowo wejdzie do notowań 51,8 mln papierów nowej emisji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skotan zaczyna rok od przeceny